Platformy inwestycyjne - alternatywa dla tradycyjnej giełdy

Każda osoba, która dysponuje choć minimalną nadwyżką finansową, zastanawia się, w jaki sposób można te środki ulokować. Czasy wkładania pieniędzy do skarpety lub chowania ich w szkatułce bezpowrotnie odeszły, a współczesny rynek proponuje nam wiele rozwiązań. Ostrożni inwestorzy często decydują się na lokaty bankowe, które jednak nie dają satysfakcjonujących zysków. Klasyczne inwestowanie niesie ze sobą ryzyko, które przy braku doświadczenia może doprowadzić do utraty niemal całego posiadanego kapitału. Istnieją również rynki walutowe i obrót cennymi metalami, jednak są to dość hermetyczne narzędzia, na które niewielu nowicjuszy się decyduje. Pośrodku, łącząc wysoką stopę zwrotu ze zminimalizowanym ryzykiem, stoją platformy inwestycyjne. Ich wszechstronność, przejrzystość, mobilność i wielozadaniowość to jedne z najważniejszych zalet, które w świecie papierów wartościowych, kontraktów, walut i kruszców niosą niewątpliwe korzyści.

Czym są platformy inwestycyjne?

Platformy inwestycyjne – zgodnie z definicją Karola Kraińskiego – to długoterminowe plany oszczędnościowe, w skład których wchodzą fundusze inwestycyjne reprezentowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Długoterminowość w tym przypadku rozumiana jest jako narzędzia, których zapadalność przewyższa rok czasu. Bardzo często znajdziemy tam zarówno wieloletnie, stabilne fundusze emerytalne, jak i agresywne plany o wysokim ryzyku. Platformy inwestycyjne mogą przyjmować różną formę – od poręcznych aplikacji mobilnych przez portale  internetowe. Każda z nich jednak powinna gwarantować jak największą przejrzystość i możliwość dopasowania pod indywidualne preferencje użytkownika. Dostęp do takich platform mają tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie, co weryfikowane jest we wczesnych etapach rejestracji i logowania.

Jakie możliwości dają platformy inwestycyjne?

Platformy inwestycyjne – jak sama nazwa wskazuje – służą do inwestowania i czerpania zysku z obrotu gotówką i papierami wartościowymi. Poprzez aplikację bądź stronę internetową możemy przebierać w ofertach Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, decydując się na jedną lub więcej ofert. Tu zarysowują się kolejne dwie niepodważalnej zalety. Pierwsza z nich to mobilność, dzięki której w każdym miejscu o dowolnej porze dnia i nocy możemy zarządzać naszym portfelem inwestycyjnym. Druga z nich to możliwość dywersyfikacji portfela, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko utraty kapitału i jednocześnie ubezpieczamy się na wypadek wahań rynkowych. Im szersza oferta dostępna na danej platformie, tym lepiej dla inwestorów – można bowiem elastycznie zarządzać swoim kapitałem, rozbijając go pośród kilka bądź kilkanaście różnych funduszy. Oczywiście, możemy inwestować nie tylko w papiery wartościowe – w naszym portfelu mogą znaleźć się fundusze nieruchomości, metali szlachetnych, surowców czy nawet odnawialnych źródeł energii.

Jak wybrać odpowiednią platformę inwestycyjną?

Zanim zdecydujemy się na wybór jednej, konkretnej platformy, musimy przeanalizować jej wady i zalety. Dobra platforma inwestycyjna powinna być przede wszystkim bezpieczna i zaufana. Wiąże się to zarówno z odpornością na ataki hakerskie jak i posiadaniem najnowocześniejszych zabezpieczeń uniemożliwiających włamanie się do konta. Im pewniejsza firma udostępniająca narzędzia, tym większa pewność, że transakcje przebiegną bez zakłóceń i komplikacji. Mile widziane jest również wsparcie w postaci bezpłatnych szkoleń, webinariów oraz biura obsługi klienta, które pomogą na każdym etapie inwestowania.

Kolejnym punktem, któremu trzeba się przyjrzeć, jest wygląd platformy inwestycyjnej oraz to jaka jest czytelność interfejsu. Podstawową kwestią jest oczywiście język strony – te, które nie mają obsługi w języku polskim mogą w przyszłości rodzić pewne problemy i nieporozumienia. Nie musimy się nadto martwić, że od razu nie poznaliśmy w pełni możliwości platformy – z czasem dojdziemy do wprawy, zawsze też możemy posłużyć się działem pomocy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wersji trial lub demo, o ile takie rozwiązania przewidział dostawca platformy. Dzięki temu dowiemy, się, czy dane narzędzie spełnia wszystkie nasze oczekiwania i odpowiada na nasze potrzeby.

Ostatnia kwestia związana jest z finansami – zarówno możliwościami inwestowania, jak również opłat, które będziemy musieli ponieść. Im niższe kwoty za prowadzenie rachunku bądź prowizje transakcyjne, tym lepiej dla inwestora. Jeżeli wiemy, na jaki produkt jesteśmy ukierunkowani, nie musimy poświęcać aż tak wielkiej uwagi na różnorodność oferty. Jeśli natomiast nie jesteśmy zdecydowani lub chcemy zainwestować w różnorodne fundusze, wtedy warto patrzeć na szeroki wybór. Dobre platformy oferują zarówno rynki krajowe, jak i zagraniczne, cały pakiet papierów wartościowych i innych, równie interesujących funduszy.

Dla jednych inwestorów ważna będzie przejrzystość i prostota obsługi, dla innych – dostępność i mobilność. Niezależnie od potrzeb, warto przyjrzeć się platformom inwestycyjnym, które zyskują coraz szersze grono zadowolonych inwestorów. Jeśli nie wiemy, gdzie ulokować nasze nadwyżki finansowe – być może platforma inwestycyjna będzie tym narzędziem, które spełni nasze oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here