Rodzaje flot samochodowych w firmie

Floty samochodowe to podstawowe wyposażenie przedsiębiorstw, których działalność opiera się na usługach transportowych. Auta dla firm to opcja wybierana m.in. przez sieci taksówek, wypożyczalnie aut i korporacje kurierskie. Ze względu na charakter działalności można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów flot samochodowych.

Flota samochodowa osobowa

Przykład: Flota Skody. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Zwracają na to uwagę również właściciele salonów samochodowych – sprzedaż flotowa wzrasta i w ostatnich latach zajmuje znaczącą część rynku. Zespół samochodów osobowych jest koniecznym elementem takich działalności jak:

  • firmy kurierskie (małe przesyłki transportowane są w samochodach osobowych),
  • sieci taksówek (niektóre firmy zajmujące się przewozem osób umożliwiają też jazdę własnym samochodem. Nie da się ukryć, że pojazdy należące do floty łatwiej jest monitorować i rozliczać),
  • wypożyczalnie aut (to coraz bardziej popularna usługa, która cieszy się popularnością szczególnie wśród turystów ceniących swobodne i niezależne zwiedzanie. Firmy zlokalizowane są przeważnie w okolicach lotnisk i dworców kolejowych)
  • komunikacja miejska (autobusów z pewnością nie można zaliczać do kategorii samochodów osobowych. Jednak komunikacja miejska służy do przewozu osób i również dysponuje jednolitą flotą, którą można sprawnie zarządzać)
  • inne firmy świadczące usługi przewozu osób (dotyczy to głównie dużych przedsiębiorstw, których działania mają szeroki zasięg. Flota samochodowa sprawdzi się również w firmie zatrudniającej dużą liczbę pracowników odbywających regularne podróże służbowe).

Auta dla firm to również doskonała okazja, aby wypromować markę. Rozpoznawalność na rynku można zwiększyć dzięki nadrukowanym logotypom, grafikom i hasłom reklamowym.

Flota samochodowa ciężarowa

Floty ciężarowe bazują na dużych samochodach dostawczych. Z tego rozwiązania korzystają różnego rodzaju firmy spedycyjne przewożące towary w dużych ilościach. Będą to przedsiębiorstwa takie jak:

  • firmy kurierskie,
  • firmy organizujące przeprowadzki,
  • transport mebli i innych towarów wielkogabarytowych,
  • transport zwierząt (np. trzody chlewnej),
  • producenci i dostawcy żywności.

Floty samochodowe ciężarowe są bardzo rozbudowane, dlatego wiele firm decyduje się na zatrudnienie car fleet managera, który czuwa nad stanem technicznym pojazdów i monitoruje pracę kierowców. Taki monitoring jest znacznie ułatwiony dzięki nowoczesnym systemom opartym na technologii GPS – można bez trudu określić położenie danego kierowcy i natychmiast reagować w sytuacjach awaryjnych.

Auta dla firm to nie wszystko. Inne rodzaje flot

Oprócz flot samochodowych dla firm warto wspomnieć również o flocie kolejowej (zwanej popularnie taborem kolejowym), wśród której wyróżnia się tabor osobowy i towarowy. Funkcjonowanie zespołu tego typu pojazdów jest podobne, jednak – z uwagi na przebieg trakcji kolejowych i ogromne prędkości maszyn – muszą być one poddane jeszcze większej kontroli ze względów bezpieczeństwa. Floty autokarowe i samolotowe są zarządzane przez wielkie korporacje i z pewnością jeden fleet manager nie wystarczy, aby wszystko funkcjonowało bez zarzutu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here