oferta pracy

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy mają swoje prawa i obowiązki. Jeśli chodzi o obowiązki to trzeba będzie odhaczać się raz na miesiąc albo i rzadziej i sprawdzać, jakie oferty pracy mają dla nas urzędy. Z tymi ofertami bywa bardzo różnie, bo w większości przypadków szukamy pracy na własną rękę. Wszystko jednak zależne będzie od tego, jakie mamy do tego podeście.

Niektóre osoby są w urzędzie pracy tylko po to żeby mieć własne ubezpieczenie i nic innego ich nie interesuje. Czy podczas rozmowy z urzędnikiem, który zaproponuje nam prace można powiedzieć, że my tego nie chcemy? Często jest tak w urzędzie, że idziemy urzędnik wyciąga oferty i patrzy na nasze kwalifikacje i wtedy sam mówi, że to nie jest praca dla nas. Zdarzają się jednak takie przypadki, że praca jest dla nas, ale my jej nie chcemy i co wtedy?

Konsekwencje odmowy

Bardzo często bezrobotni nie chcą stażu, a dlaczego? Jeśli zobaczmy, że staż to jedyne 900 złotych to sami się przekonamy, że w żaden sposób nam się to nie opłaca. Możemy na tym tylko stracić i dlatego jeśli otrzymujemy taką ofertę to nie chcemy jej brać. Jeśli odmówimy podjęcia pracy albo stażu to wedle prawa urząd pracy może nas skreślić z listy bezrobotnych. Wtedy zaczną się problemy, bo nie mamy ubezpieczenia, a o to głównie nam chodzi, kiedy się rejestrujemy.

czy mozna odmówic oferty pracy z urzedu pracy

Mało, komu udaje się znaleźć pracę w urzędzie racy aczkolwiek w tym celu został on stworzony. Jeśli nie mamy ubezpieczenia to płacimy za wizyty u lekarza, a jeśli stanie nam się coś na ulicy i trafimy do szpitala to leczenie może nas kosztować ogromne pieniądze i do końca życia będziemy to spłacać. Właśnie w ten sposób trzeba do tego podchodzić, że musimy przeliczać nie tylko czy nam się opłaca pójść na staż za kilkaset złotych, ale czy mamy coś innego do wyboru żeby nie ryzykować płacenia za leczenie tak wysokich stawek.

Skreślenie bezrobotnego w urzędzie pracy

W przypadku pierwszego razu, kiedy odmówimy przyjęcia pracy od razu jesteśmy skreślani na sto dwadzieścia dni od dnia, kiedy była odmowa. Jeśli to kolejny raz i wróciliśmy do statusu bezrobotnego to mamy sto osiemdziesiąt dni. Wracamy i znowu nam się oferta nie podoba to, co wtedy?
Trzeci raz to dwieście siedemdziesiąt dni. Kolejny i kolejny raz to również taka sama liczba dni, a zatem w żaden sposób nam się to nie opłaca, bo w tym czasie nie mamy żadnego ubezpieczenia. Urząd w ten sposób się zabezpiecza przed osobami, które pracują na czarno, a od państwa mają tylko ubezpieczenie. To, dlatego starają się takie osoby eliminować.

Wyjątkowe sytuacje w urzędzie pracy

Nie zawsze jest tak, że każda odmowa oznacza dla nas wykreślenie z rejestru bezrobotnych. Można dla przykładu opiekować się dzieckiem, którym nikt inny nie będzie się mógł opiekować i wtedy można odmówić przyjęcia pracy. Można tez opiekować się kimś starszym, kto bez nas sobie nie poradzi. Oczywiście trzeba będzie udowodnić oba te przypadki i jeśli wszystko się zgadza to będziemy mogli liczyć na pobłażliwość urzędnika. Często jest tak, że urzędnik przy każdej wizycie zanim da nam oferty pracy pyta czy są jakieś przeciwwskazania do tego żebyśmy nie mogli podjąć pracy. Jeśli powiemy, że tak to sytuacja będzie wyglądała całkowicie inaczej, dlatego trzeba o tym pamiętać.

oferty pracy z urzedu pracy

Co jeszcze zwalnia nas od obowiązku przyjęcia oferty pracy?

Jeśli oferta pracy oznacza bardzo dalekie dojazdy to można odmówić przyjęcia takiej pracy. Nie będziemy każdego dnia dojeżdżać po dwie godziny do pracy, bo nam się to nie opłaca. Jeśli łączny czas przejazdu w obie strony jest większy niż trzy godziny to można odmówić przyjęcia oferty pracy. Jeśli nie mamy samochodu to wcale daleko taka firma, która szuka pracownika być nie musi żebyśmy się w tym limicie nie zmieścili. Można śmiało powiedzieć, że to nie jest praca dla nas i że nie zgadzamy się na takie warunkiem a urzędnik nic nie może nam wtedy zrobić, bo działamy zgodnie z prawem, jakie nam przysługuje.

Można odmówić również wtedy, kiedy adoptowaliśmy dziecko i nikt inny poza nami nie bezie musiał się tym zajmować. Odmowa przyjęcia pracy może być podyktowana złym stanem zdrowia albo zajściem w ciąże. Konieczne będzie wtedy przedstawienie zaświadczenia o lekarza, które ten nasz stan zdrowia będą w stanie potwierdzić. Zdarza się tak, że ze względu na stan zdrowia nie nadajemy się do wykonywania tego czy innego zawodu i to również trzeba będzie uwzględnić w papierach. Nie jest trudno odmówić przyjęcia oferty pracy, ale trzeba będzie dokładnie znać się na przepisać i wiedzieć, co i kiedy można będzie zrobić.

[Głosów:159    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here