Kable głośnikowe i polecane kolumny do domu

0
1639

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy kabli antenowych czy głośnikowych do nowego zestawu audio domowego – szukamy produktów najwyższej jakości. Oprócz marki i masy niepotrzebnych parametrów tak naprawdę liczy się po prostu grubość kabla (izolacji i drutu) oraz jakość drutu wykorzystanego do jego wykonania. W tym poradniku pokażemy także, jak wybrać kolumny do domowego systemu Hi-Fi i jak nie dać się oszukać w sklepach audiofilskich.

Jaka grubość kabla głośnikowego? Czy jakość miedzi ma znaczenie?

Izolowane przewody powinne mieć nie więcej niż 1 mm średnicy. Tylko wtedy jakość brzmienia będzie największa. W tym momencie nie trzeba się przejmować budową przewodów oraz materiałami, z których są wykonane. Pamiętajmy, że tu przede wszystkim chodzi o niezakłócone przekazanie sygnału przez przewodnik, jakim jest zwykle miedź. Co więcej, w zależności od mocy sprzętu trzeba dopasować kable. Oto mała ściąga:

  • 0-70 W – 1,5 mm2
  • 70-120 W – 2,5 mm2
  • 120-200 W – 4 mm2

Miedź a kabel głośnikowy

Miedź ze względu na stosunkowo niską cenę i dobre przewodnictwo jest najpopularniejszym metalem, z którego wykonuje się kable. Kable lepszej jakości są pokrywane dodatkowo warstwą srebrzanki. Wszystko dlatego, że to srebro jest najlepszym przewodnikiem, lecz z oczywistych względów nie jest stosowane jako główny składnik drutów przeznaczonych na kable. Należy uważać natomiast na druty cynowane i pozłacane. Złoto nie dodaje w żaden sposób jakości do brzmienia – wręcz przeciwnie. Tylko pokryte srebrem kable z dobrej jakości miedzi dadzą pożądany efekt. Sama miedź ma swoje klasy czystości (oznaczone w procentach). Najlepszą możliwą opcja jest oczywiście czystość na poziomie 100 procent. Wtedy mamy pewność, że obcujemy z dobrej jakości przewodnikiem prądu elektrycznego.

Polecane kolumny – pasywne czy aktywne?

Kable głośnikowe  to nie wszystko – jakie kolumny wybrać do domu? Kolumny aktywne działają na zasadzie niezależnego napędu (tzn. mają swoje osobne wzmacniacze). Ma to swoje zalety, bo dzięki temu nie trzeba stosować żadnych zewnętrznych wzmacniaczy. Zwykle są zwarte w konstrukcji i cechują się wysoką funkcjonalnością. Co więcej, czasami takie rozwiązanie może być uniezależnione od zewnętrznego źródła sygnału dźwięku. Niektóre produkty na rynku mają wbudowany czytnik kart pamięci czy w wejście USB. Kolumny aktywne to rozwiązanie mniej popularne – dominują na rynku modele pasywne, które uznawane są jako bardziej audiofilskie. Wynika to z tego, że możemy do samodzielnie dobranych kolumn dobrać wysokiej klasy wzmacniacz lampowy, który może znacznie polepszyć jakość dźwięku. Dzięki osobnego wzmacniaczowi jesteśmy dużo bardziej elastyczni i możemy poszczególne elementy zestawu audio wymieniać niezależnie. Aktywne kolumny mają to do siebie, że często już są wyposażone w kable głośnikowe (co oszczędza nam sporo pieniędzy). Takie kolumny też zajmują mniej miejsca (wzmacniacz lampowy jest dość spory). Gotowe zestawy aktywne niestety zniechęcają małym wyborem i wysokimi cenami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here