Rękawiczki jednorazowe – lateksowe, nitrylowe, winylowe – jakie wybrać zależnie od potrzeb?

0
888

Rękawiczki jednorazowe to jeden z niezbędnych artykułów, które goszczą w naszych domach. Ma on wszechstronne zastosowanie i przyda się w wielu różnych sytuacjach. Rękawiczki różnią się między sobą wielkością, materiałem, dopasowaniem, trwałością. Warto zatem wybrać takie modele, które najlepiej sprawdzą się w tych czynnościach, które chcemy z ich użyciem wykonywać.

Dlaczego warto posiadać rękawiczki jednorazowe w swoim domu?

Tego typu akcesoria są przydatne podczas wykonywania wielu codziennych prac domowych. Przede wszystkim wykorzystujemy je podczas sprzątania domu. Używamy wtedy bowiem wielu różnych, silnie działających produktów. Rękawiczki jednorazowe chronią nasze ręce przed bezpośrednim działaniem chemii, która ma za zadanie pozbyć się nawet najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Zakładamy je więc obowiązkowo podczas czyszczenia toalety. Tym samym unikniemy podrażnień objawiających się wysypką, swędzeniem lub pieczeniem.

Rękawiczki jednorazowe mogą przydać się nam także podczas gotowania, gdy nie chcemy gołą ręką mieszać przyprawionych produktów albo do obrabiania mięsa. Mogą chronić również nasze dłonie przed zacięciem podczas krojenia albo obierania warzyw. Oprócz kuchni rękawiczki jednorazowe przydadzą się także zawsze, wtedy gdy chcemy wykonać jakiś zabieg kosmetyczny, pofarbować włosy itp. Możliwości jest wiele. Sęk w tym, jaki rodzaj rękawiczek będzie nam najbardziej odpowiadał?

Jakie rękawiczki jednorazowe do pracy w domu wybrać?

Powszechnie dostępne rękawiczki, których kupno nie powinno nam sprawić większych kłopotów, podzielić możemy na trzy rodzaje. Są to rękawiczki lateksowe, nitrylowe oraz winylowe.

Rękawiczki lateksowe – czy warto?

Podstawowym rodzajem jednorazowej ochrony rąk jest ta, która powstaje przy wykorzystaniu lateksu. Materiał ten świetnie nadaje się do ochrony rąk, ponieważ jest wyjątkowo wytrzymały. Charakteryzuje się także elastycznością, która pozwala na odpowiednie dopasowanie rękawiczek jednorazowych do dłoni. Niestety rozwiązanie to ma jedną wadę, która niektórym osobom przekreśla jakąkolwiek możliwość korzystania z produktów lateksowych. Jest nią uczulenie na białka występujące w lateksie. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie taką przypadłość, to zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na rękawiczki nitrylowe lub winylowe.

Rękawiczki nitrylowe

Produkty wykonane z nitrylowego kauczuku butadienowego nie uczulają. W związku z tym rękawiczki jednorazowe z tego materiału są bardzo często wybierane przez alergików. Jednocześnie charakteryzują się one taką samą (jak nie większą) trwałością i elastycznością jak rękawiczki lateksowe. Tak dobrze dopasowują się one do dłoni, że często stawia się na nie w branży kosmetycznej. Pozwalają one bowiem wykonywać nawet najbardziej precyzyjne czynności.

Rękawiczki winylowe

Winylowe produkty mają swoje niewątpliwe zalety, ale i wady. Wśród zalet znajduje się z pewnością brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych podczas używania rękawiczek winylowych. Cechują się one także mniejszą elastycznością, co powoduje z kolei, że nie dopasowują się one tak dobrze do dłoni, jak nitrylowe rękawiczki jednorazowe. Jest to jednak zarówno ich wada, jak i zaleta. Jeśli bowiem nie chcemy wykonywać żadnych czynności wymagających precyzji, a musimy spędzić w rękawiczkach dłuższy czas, to luz działa na naszą korzyść. Nie nabawimy się bowiem podrażnień i odparzeń. Są one natomiast mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here