Pomysły na integrację pracowników

90% amerykańskich przedsiębiorstw inwestuje w integrację pracowników i spotkania, które mają na celu wzmocnienie pozytywnych relacji pomiędzy nimi.

W Polsce przykład z nich bierze już 50% firm. I cieszy ten fakt, bo okazuje się, że sprawna współpraca zatrudnionej kadry i dobra atmosfera w poszczególnych działach niewątpliwie wpływa nie tylko na funkcjonowanie firmy, ale przede wszystkim na jej finalne zyski. Przedstawiamy te najczęściej wykorzystywane pomysły na integrację pracowników, ale także te nieco zaskakujące, które cieszą się coraz większą popularnością.

Wspólne wyjścia

Najpopularniejszą formą na integrację pracowników, zarówno taką, która nie wymaga od pracodawcy dużych nakładów finansowych, są wspólne wyjścia po godzinach pracy. Celem może być teatr, kino, kolacja, koncert, wyjście na pizzę, kręgle albo do klubu na wspólnego drinka. Rozwiązania są różne, wymagana jest jedynie kreatywność pomysłodawców, bo nawet wspólny spacer do parku może okazać się czynnikiem, który wzmocni relacje pomiędzy zatrudnionymi. Każdy czas spędzony razem daje szansę lepszego poznania i to nie tylko na tym zawodowym polu, ale również prywatnym. Przecież gry i zabawy szkoleniowe nie muszą dostarczać jedynie kolejnych kompetencji w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych, ale także wpływają na pozytywne emocje i większe zaangażowanie na różnych polach spędzania czasu w pracy.

Wyjazd integracyjny

Fantastyczną formą integracji pracowników może być również firmowy wyjazd integracyjny. Warto rozważyć takie rozwiązanie i zaplanować następne szkolenie, rocznicę firmową lub wigilię jako połączenie edukacji i świętowania z integracją pracowników firmy. Popularną opcją jest połączenie organizacji szkolenia dla firmy z organizacją imprezy integracyjnej. W ciągu dnia odbywają się formalne szkolenia, natomiast po południu organizowane są aktywności integracyjne i teambuildingowe.

Dzięki takim wyjazdom możemy nie tylko zintegrować pracowników podczas wspólnych gier i zabaw, ale także wycieczki lub aktywności na świeżym powietrzu. Wspólny wypad do parku rozrywki, również może być świetną zabawą i atrakcją podczas imprezy integracyjnej. Warto również rozważyć aktywności, dzięki którym pracownicy będą mogli ze sobą rywalizować np. gra w paintball czy laser tag. Takie aktywności zmniejszają dystans między pracownikami, ale również pomiędzy pracownikami a przełożonymi, co jest niezwykle ważne dla zachowania otwartej komunikacji pomiędzy nimi.

W czasie takiego wyjazdu możemy zorganizować również część bankietową z humorystycznym rozdaniem nagród, grami i zadaniami zespołowymi czy potańcówką. Zależnie od charakteru firmy oraz jej pracowników, należy dobrać tematykę takiej imprezy. Bardzo popularne są imprezy przebierane lub imprezy tematyczne, np. PRL lub szalone lata 80. Podczas takiej imprezy warto zadbać o pamiątki dla jej uczestników, z bardzo pozytywnym odbiorem spotykają się foto budki i stanowiska fotograficzne, dzięki którym uczestnicy mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Nauka i zabawa

Świetnym pomysłem na integrację pracowników jest połączenie nauki z zabawą. Okazuje się, że właśnie ten sposób dostarczania wiedzy i nowych umiejętności jest najskuteczniejszy.

Do pracodawców, którzy planują tego rodzaju integrację zatrudnionego personelu, kierowane są rozmaite oferty firm, które specjalizują się w organizacji zajęć, takich jak gry i zabawy szkoleniowe. Warto, by takie wydarzenia były przeprowadzane w profesjonalny sposób, na najwyższym poziomie. Chodzi przecież o to, by pracownicy wynieśli z tych spotkań jak najwięcej pozytywów.

Co ciekawe, zabawy szkoleniowe pozwalają nie tylko poznać cechy osobowości współpracowników, ale też zdobywać nowe umiejętności, które są przydatne podczas realizacji zawodowych obowiązków. Gry szkoleniowe prowadzone mogą być zarówno w terenie, jak i w formie „planszówek”. Przeważnie są to zabawy zespołowe.

Ekstremalne doświadczenia

Sami pracownicy najchętniej integrują się podczas atrakcyjnych wydarzeń, w których nie zawsze mają okazję brać udział poza strukturami firmy. Warto też wspomnieć, że organizacja takich jest najbardziej doceniana przez personel i wpływa na ich motywację, lojalność oraz zaangażowanie.

Do takich, które cieszą się największym zainteresowaniem, zaliczyć można kilkudniowe wyjazdy, podczas których personel może liczyć na cały zestaw atrakcji. Na takich organizowane są nie tylko kursy zawodowe, ale również rozrywkowe bankiety czy gry i zabawy szkoleniowe. Dzisiaj powodzeniem cieszą się wypady na żagle, wyprawy quadami, skuterami, gra w paintball, wizyty w domach strachu, pokojach zagadek, centrach rozrywki czy loty balonami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here