Wpusty pryzmatyczne

Połączenia wpustowe to często stosowane rozwiązanie technologiczne, służące do osadzania piast na powierzchni czopów wałów. Połączenia takie mają charakter rozłączny oraz ruchowy, co oznacza, że z łatwością poddają się przesuwaniu. W ich działaniu pośredniczącym elementem jest właśnie określony rodzaj wpustu. Umieszcza się go zazwyczaj w rowku wpustowym na wale, gdzie współpracuje z piastą. Istnieją różne rodzaje i typy połączeń – ruchowe, zwykłe i spoczynkowe – które zależą od określonych specyfikacji rowków wpustowych w wale oraz czopu. Ponieważ – odmiennie niż w przypadku połączeń klinowych – w połączeniach wpustowych nie dochodzi do zabezpieczenia piasty przed możliwością przesuwania się wzdłuż wału, wyposażana jest ona w dodatkowe formy zabezpieczeń. Często w tym celu stosuje się pierścienie oporowe lub inne dostępne rozwiązania (określone formy nakrętek, tuleje dystansowe i inne).

Specyfikacja wpustów pryzmatycznych

Wpusty pryzmatyczne to często stosowane formy połączeń, pozwalające na współpracę piasty z wałem oraz zabezpieczające je przed możliwością wystąpienia tak zwanego obrotu względnego, spowodowanego momentem skręcającym. Wpusty pryzmatyczne są ciasno dopasowane do otaczających je powierzchni bocznych. Piastem nazywamy fragment układu napędowego lub przekładniowego w kole, który montowany jest zazwyczaj na wale. Wał to natomiast obracająca się wzdłuż własnej osi część, za pomocą której przenosi się moment obrotowy.

Wpusty nie wywierają przy tym nacisku na obszar promieniowy piasty koła oraz wału. Z tych też powodów, nie mogą one służyć do ich wzajemnego centrowania.

Wpusty pryzmatyczne to połączenia spotykane zarówno w złączach o kształcie wału, jak i innych (np. stożkowych). Wpusty pryzmatyczne wykonywane są zazwyczaj ze stali o możliwie minimalnej odporności na rozciąganie. Wyróżnić można 10 podstawowych typów wpustów pryzmatycznych. Są to: wpust (A) zaokrąglony pełny, wpust (B) ścięty pełny, wpust (C) zaokrąglony jednootworowy, wpust (D) ścięty jednootworowy, wpust (E) zaokrąglony dwutorowy, wpust (F) ścięty dwuotworowy, wpust (AB) pełny zaokrąglony jednostronnie, wpust (AW) zaokrąglony pełny wciskowy, wpust (EW) zaokrąglony dwuotworowy wciskowy, wpust (FW) ścięty dwuotworowy wciskowy.

Gdzie można zaopatrzyć się we wpusty pryzmatyczne?

Osobom poszukujący możliwości zakupu wpustu pryzmatycznego przez internet, polecamy zapoznać się z rozbudowaną ofertą przedsiębiorstwa Kristal, dostępną na stronie internetowej: kristal.net.pl. Kristal to przedsiębiorstwo specjalizujące się w dystrybucji i handlu elementami złączeniowymi oraz wyrobami śrubowymi. W jego ofercie znajdują się wyłącznie produkty wykonane ze stopów najwyższej klasy, w tym metali nierdzewnych, ocynkowanych ogniowo, odpornych na korozję oraz przeznaczonych do stosowania na zewnątrz budynków.

Z produktów Kristal korzystają regularnie zarówno klienci indywidualni, prywatni przedsiębiorcy, jak i duże firmy budowlane i remontowe, zlokalizowane na terenie całego kraju. Kristal współpracuje z czołowymi producentami urządzeń i części metalowych. Dzięki temu, w jego ofercie znajdują się niemal wszystkie dostępne na naszym rynku części wykonane z metali nierdzewnych. Osobom poszukującym pomocy w doborze odpowiednich części, Kristal oferuje pomoc w postaci specjalistycznych doradców.

Wpusty pryzmatyczne oferowane przez Kristal wykonane są ze stali najwyższej jakości, o minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. Ta ostatnia cecha ma szczególne znaczenie dla odpowiedniej pracy wpustów pryzmatycznych. Dostępne są także innego rodzaju wpusty – czółenkowe oraz czopkowe. Wpusty pryzmatyczne są oferowane w 10 możliwych postaciach, co gwarantuje pewność ich dopasowania do potrzeb każdego zamawiającego klienta.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here