jak zwiększyć efektywność pracy

Podczas pracy często mamy wrażenie, że nasz wkład fizyczny i psychiczny był bardzo duży i nie odzwierciedla uzyskanego końcowego efektu. W tej sytuacji zastanawiamy się co zrobić, żeby nasza praca stała się bardziej efektywna, a co za tym idzie, zaczęła nam przynosić satysfakcję zawodową. Nie w każdym przypadku jest to możliwe, jednak istnieje kilka sprytnych rozwiązań tego problemu.

W takim razie jak zwiększyć efektywność pracy?

Pierwszym sposobem jest postawienie sobie celów. Cele krótkoterminowe, które postaramy się spełnić w najbliższym czasie, jak i cel długoterminowy, nadrzędny. Te pierwsze są małymi kroczkami do spełnienia tego drugiego. Pomoże nam to skutecznie się zmotywować do pracy i wypełniać każdego dnia normę, którą sobie ustaliliśmy. Dzięki lepszej motywacji, nasza praca stanie się bardziej efektywna i zacznie przynosić większą satysfakcję zawodową.

Trzeba jednak pamiętać, żeby stawiać sobie realne zadania do wykonania, ponieważ niepowodzenie w wykonaniu celu, może przynieść efekt odwrotny do pożądanego, czyli większe zniechęcenie do pracy. W tej sytuacji należy najpierw solidnie przeanalizować nasze szanse na wykonanie poszczególnego zadania w ograniczonym okresie czasu, następnie postawić realne cele. Postawienie sobie celów jest również świetnym sposobem na organizację swojej pracy.

Dzięki temu stworzymy swój plan działania na kolejne dni, miesiące i lata, a działanie według ustanowionego porządku jest łatwiejsze i może przynieść lepsze efekty.
Wyżej padło słowo „motywacja” i to ona jest właśnie kolejnym sposobem na zwiększenie efektywności pracy. Gdy człowiek pracuje bez motywacji, to robi to z przymusu, od niechcenia, a wtedy ciężko od niego oczekiwać, żeby stał się pracownikiem miesiąca.

Kluczowe jest właśnie znalezienie owej motywacji do pracy. Nie jest to prostą sprawą ale warto spróbować. Motywacją może okazać się rodzina, kariera zawodowa, pieniądze, sława itd. Każdy pragnie czegoś innego, dlatego wybór czynnika motywującego jest kwestią całkowicie indywidualną. Największe firmy na świecie i w kraju starają się zapewnić pracownikowi odpowiednią motywację, ponieważ zdają sobie doskonale sprawę, że pracownik zmotywowany to pracownik rzetelny, efektywny i pracowity.

praca

Najczęściej do zmotywowania pracownika stosują system kar i nagród. Za solidne wykonywanie pracy przyznają pracownikom nagrody, takie jak podwyżka, premia albo vouchery itd. Natomiast za obijanie się i błędy podczas wykonywania swoich obowiązków stosują kary w postaci obcięcia pensji, ostrzeżenia, nagany itd.

Kolejnym czynnikiem determinującym efektywność w pracy jest nasz stosunek do niej. Jeśli lubimy swoją pracę to sprawia nam ona przyjemność i jesteśmy w stanie pracować na wysokich obrotach, a co za tym idzie efektywnie. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy nie lubimy swojej pracy. Wtedy idziemy do niej jak za karę i nie mamy w ogóle chęci do jej wykonywania.

Jeśli już trafimy do takiego zakładu pracy, w którym praca nas strasznie męczy zarówno fizycznie jak i psychicznie, wówczas nie jesteśmy w stanie sobie pomóc. Nie damy rady polubić czegoś, czego nienawidzimy. Aby zapobiec takiej sytuacji powinniśmy zatrudnić się w zawodzie, który lubimy i chcielibyśmy wykonywać. Nie zawsze można to zrobić, ale jeśli mamy taką okazję to warto ją wykorzystać.

Nie jest to co prawda gwarancją zadowolenia zawodowego, ale znacznie zwiększa szanse, że tak będzie. Praca, którą polubimy spowoduje, że będziemy chętniej ją wykonywać, a co za tym idzie staniemy się efektywniejsi. Zatem warto już pomyśleć o tym przed zatrudnieniem się w przedsiębiorstwie. Nieodpowiedni wybór zakładu pracy sprawi, że nasza wydajność znacznie spadnie.

efektywność pracy

Aby zwiększyć efektywność pracy trzeba również zadbać o dobrą atmosferę w przedsiębiorstwie lub innych placówkach. Jeśli złapiemy dobry kontakt ze współpracownikami, to znacznie łatwiej nam się będzie skupić na efektownej pracy. Wykonywanie swoich obowiązków w dobrej atmosferze będzie łatwiejsze. Jednak zupełnie z drugiej strony może okazać się, że czynnikiem wywołującym lepszą efektywność jest rywalizacja z konkretną osobą lub osobami.

Może to być na przykład znienawidzona przez nas osoba z firmy. Jako punkt honoru postawimy sobie, że uzyskamy w tym tygodniu, miesiącu, roku lepszy wynik niż ona. Wówczas nasza motywacja i efektywność staną na bardzo wysokim poziomie. Powyższe sytuacje pokazują, że na wydajność pracownika może wpłynąć zarówno dobra atmosfera jak i zła. Każda osoba jest inna więc na każdego może zadziałać coś innego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here