czy urlop wlicza się do czasu pracy

Praca w życiu jest bardzo ważna. To od niej zależy to jak siebie oceniamy. Dodatkowo jest ona źródłem pieniędzy, które możemy przeznaczyć na swoje potrzeby, nie tylko te podstawowe. Jednak nie samą pracą żyjemy. Oczywiście powinniśmy wykonywać wszystkie zlecone nam zadania z należytą starannością i na czas. Zawsze jednak powinno się zachowywać równowagę. Po roku spędzonym na ciężkiej pracy, warto pomyśleć o zorganizowaniu sobie pełnowartościowego wypoczynku, który pozwoli nam zregenerować siły na następne miesiące.

Czy urlop lepiej spędzić w kraju, czy może za jego granicami?

Zdania są podzielone. Wszystko zależy od naszych upodobań, ilości posiadanego przez nas czasu i funduszy, którymi dysponujemy. Jeśli myślimy o krótkim, niskobudżetowym wypadzie, lepiej wybrać lokalne atrakcje. Polska jest atrakcyjnym turystycznie krajem i z pewnością będziemy zadowoleni z wypoczynku tu spędzonego. Mamy do dyspozycji zarówno miejscowości nadmorskie, jak i górskie. Obie opcje zapewnią nam świeże powietrze i zapierające dech w piersiach widoki.

Oczywiście możemy zwiedzić także inne miejscowości, w których nie znajdują się ani góry, ani morze. Ciekawą opcją będzie z pewnością wakacyjne zwiedzanie stolicy, czy skosztowanie wyjątkowych pierników w Toruniu. Jeśli decydujemy się na zagraniczne wakacje, staniemy przed wyborem kraju, w którym spędzimy urlop. Osoby lubiące ciepło z pewnością będą zadowolone z pobytu we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, czy na Malcie. Na słoneczną pogodę możemy tam liczyć przez cały rok. Miłośnicy deszczu z pewnością świetnie będą czuli się w Wielkiej Brytanii, gdzie dodatkowo będą mogli zwiedzić wiele kultowych miejsc.

urlop

Jeżeli chcemy na wakacjach zetknąć się z zupełnie innymi kulturami, ciekawą propozycją może okazać się podróż na wschód. Azja kryje w sobie wiele tajemnic, które podczas urlopu możemy spróbować odkryć. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym turystycznie krajem Azji, okaże się dla nas Japonia. Kraj kwitnącej wiśni jest wyjątkowy nie tylko przez swoje położenie, ale także przez specyficzną kulturę samych Japończyków. Jeśli posiadamy większe pieniądze, możemy skusić się na spełnienie swojego życiowego marzenia. Mowa oczywiście o podróży do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

To właśnie tam możemy zwiedzić niezliczone miejsca, które do tej pory były nam znane tylko z hollywoodzkich produkcji. Jeśli jesteśmy osobami lubiącymi ryzyko, z pewnością Las Vegas będzie obowiązkowym punktem na mapie naszej podróży. To właśnie tu będziemy mieli okazje przepuścić nieco pieniędzy, w najsławniejszych kasynach na świecie. Jeśli na urlop wybieramy się razem z naszą drugą połową, będziemy mieli też okazję na szybki ślub. Ślub taki będzie ważny tylko na terenie USA, jednak po powrocie będziemy mogli go zalegalizować w Polsce.

Ważnym aspektem, który również musimy wziąć pod uwagę jest środek transportu. Wiele osób boryka się z chorobą lokomocyjną, przez co pokonywanie dłuższych dystansów autokarem, czy samochodem, jest wykluczone. Dobrym pomysłem może okazać się podróżowanie pociągiem. Jest to bezpieczny środek transportu i wyjątkowo wygodny. Większość pociągów jest wyposażona w wagony sypialniane, więc nie straszna nam będzie podróż w godzinach nocnych.

wakacje

Jednak jeśli chcemy odkryć kraje położone za oceanem, konieczne będzie wybranie samolotu. Niektórzy ludzie odczuwają lęk przed tym środkiem transportu. Warto jednak pamiętać, że samoloty są stosunkowo bezpieczne, a widoki jakie będzie dane nam podziwiać z ich pokładu, są bezcenne. Jeśli mowa o odpoczynku od pracy, to wiele osób nie wie, czy urlop wlicza się do czasu pracy.

Przede wszystkim, urlop jest liczony inaczej dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, a inaczej dla tych, którzy pracują na część etatu. Pracownikom pełnoetatowym urlop liczy się w dniach, podczas gdy tym pracującym w niepełnym wymiarze czasu pracy- w godzinach. Ilość dni urlopowych, jakie mamy do wykorzystania w ciągu roku, zależy od stażu pracy.

Osobom, które przepracowały mniej niż dziesięć lat, przysługuje 20 dni urlopu w roku. Ci, których staż jest większy od dziesięciu lat, mogą się cieszyć aż 26-cio dniowym urlopem. Staż pracy zależy również od wykształcenia pracownika. I tak osoby, które ukończyły uczelnie wyższą, traktowane są jak pracownicy z ośmioletnim doświadczeniem, podczas, gdy absolwenci liceów- jako pracownicy z czteroletnim doświadczeniem.

Urlop to czas, który powinniśmy wykorzystywać w stu procentach. To właśnie wtedy mamy możliwość oderwać się od szarej codzienności i zakosztować uroków jakie oferuje nam życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here