jak obliczyć fundusz pracy

Zanim przejdziemy do kwestii związanej z tym, w jaki sposób obliczyć fundusz pracy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czym tak naprawdę jest fundusz pracy. Najogólniej rzecz ujmując, jest to fundusz, na którym gromadzone są środki, które mogą zostać spożytkowane na różne cele, związane z szeroko rozumianym zatrudnieniem.

Ważne jest także to, że fundusz pracy, jest funduszem państwowym, a pieczę nad nim sprawuje minister pracy i polityki społecznej. Nadrzędnym celem, jeśli chodzi o środki, które gromadzone są na funduszu pracy, jest to, aby zostały one przeznaczone na aktywizację osób bezrobotnych.

Najczęściej, środki, które gromadzone są na funduszu pracy przeznaczane są na:
– zasiłki dla osób bezrobotnych,
– badania rynku pracy,
– pośrednictwo zawodowe oraz jego rozwój,
– szkolenia przeznaczone dla osób bezrobotnych.

Oczywiście nie są to wszystkie cele, na które przeznaczane są środki, które gromadzimy na funduszu pracy. Niemniej jednak, te, które zostały wymienione, są zdecydowanie najpopularniejsze.

Skoro zatem wiemy już, na jakie cele przeznaczane są środki, które uda nam się zgromadzić na naszym funduszu pracy, pora odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób jesteśmy w stanie obliczyć fundusz pracy. Prawdą jest bowiem, że do tego celu będziemy potrzebowali kilku, niezbędnych danych.

Obliczanie funduszu pracy – kto się tym zajmuje?

Zacznijmy od tego, że składki na fundusz pracy, odprowadzają pracodawcy. Nie są one duże, natomiast od każdego pracownika, który jest u nas zatrudniony na umowę o pracę, pracodawca powinien odprowadzić składkę na fundusz pracy. Oblicza się ja na podstawie sumy podstaw składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowne wszystkich, zatrudnionych pracowników.

finanse

Tym samym, można spokojnie przyjąć, że jeśli w naszym zakładzie pracy, zatrudnionych jest pięcioro pracowników, a każdy z nich posiada umowę o pracę, jest zgłoszony do ubezpieczenia ZUS oraz odprowadzane są za niego składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowne, suma składek na fundusz pracy, którą pracodawca będzie musiał odprowadzić, będzie liczona z podstawy składkowej wszystkich pracowników. Pytanie jednak brzmi – jaka będzie to kwota oraz – w jaki sposób ją policzymy?

Ile dokładnie powinniśmy naliczać pieniędzy na składki funduszu pracy?

Sposób naliczania składek na fundusz pracy, jest w gruncie rzeczy bardzo prosty. Jak obliczyć fundusz pracy, aby w niczym się nie pomylić? Tak, jak już zostało wcześniej wspomniane, musimy zsumować wszystkie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowne, jakie odprowadzamy od pracowników, którzy są u nas zatrudnieni. Następnie, według ustalonej stopy procentowej – czyli w przypadku funduszu pracy – 2,45%, odliczamy tę kwotę od podstawy sumy składek na ubezpieczenia. To, co jest jednak bardzo ważne, to że nie wpłacamy tych kwot nigdzie – przynajmniej nie bezpośrednio. Kiedy wypełniamy VIII deklarację rozliczeniową, należy wpisać kwoty składek, które przeznaczone są na fundusz pracy, w odpowiednie pola.

Dlaczego odprowadzanie składek na fundusz pracy jest takie ważne?

Z pewnością wielu z was zastanawia się, dlaczego odprowadzanie składek na fundusz pracy jest takie ważne. Przede wszystkim, jest to nasz obowiązek prawny. Tak samo, jak płacimy podatki – czy to dochodowy, czy jakikolwiek inny, tak też musimy odprowadzać składki na fundusz pracy.

fundusz pracy

Nie możemy zapominać także i o tym, że nie odprowadzanie składek na fundusz pracy, w momencie, kiedy wszyscy nasi pracownicy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę i odprowadzamy za nich składki, może skutkować bardzo poważnymi karami, jakie nałoży na nas Urząd Skarbowy. Stąd też, należy być bardzo skrupulatnym, jeśli chodzi nie tylko o naliczanie składek, które przeznaczone są na fundusz pracy, ale również i składek, przeznaczonych na ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne.

W pewien sposób, to także zabezpieczenie naszych pracowników, na wypadek, gdyby na skutek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń losowych, mogli oni stracić pracę. Dlatego też, kwestie związane z tym, w jaki sposób naliczać składki na fundusz pracy, to absolutnie obowiązkowa wiedza każdego pracodawcy.

Co zrobić, kiedy nie wiemy, w jaki sposób obliczyć składkę?

Kiedy mamy problem z policzeniem składki na fundusz pracy, możemy zawsze zwrócić się o pomoc w tej kwestii do naszej księgowej. Wówczas, z całą pewnością uda nam się wykonać te obliczenia w sposób prawidłowy. Co więcej, zyskamy też pewność, że urząd skarbowy nie nałoży na nas żadnych kar związanych z brakiem składek na fundusz pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here