zgon w domu, kobieta leży

Śmierć bliskiej osoby to cios dla domowników. Gdy funkcje życiowe organizmu ustają, jesteśmy po prostu bezradni. W takiej sytuacji, w szczególności, gdy spotyka nas to po raz pierwszy, kompletnie nie wiemy co robić. Potrzebna tutaj jest pomoc specjalistów z branży funeralnej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co robić w przypadku zgonu w domu krok po kroku.

Śmierć bliskiej osoby w domu

Śmierć to nic innego jak ustanie wszelkich oznak życia, spowodowane nieodwracalnym zachwianiem równowagi funkcjonalnej organizmu. Powody zgonów są różne: śmierć naturalna, zgon na skutek choroby, samobójstwo, morderstwo czy wypadek komunikacyjny. Nagła śmierć to zawsze szok dla domowników, w szczególności, gdy ma miejsce właśnie w domu. Po fakcie nie wiemy co robić. Według statystyk GUS w 2018 roku w Polsce miało miejsce 414,2 tys. zgonów, natomiast urodziło się tylko 388 tys. dzieci. Oznacza to, że jesteśmy krajem starzejącym się, a przypadków śmierci naturalnej będzie coraz więcej.

Co robić po zgonie w domu – krok po kroku

W przypadku śmierci w domu powinniśmy zrobić wszystko, aby umierającego zachować przy życiu, jednak gdy nie jest to możliwe i osoba ta umiera, to jak najszybciej powinniśmy zawiadomić pogotowie lub udać się do Rejonowego Ośrodka Zdrowia. Od czego to zależy? Gdy jesteśmy pewni, że dana osoba nie żyje (nie wyczuwamy tętna i oddechu), powinniśmy otrzymać akt zgonu. Uzyskać go możemy od lekarza rodzinnego, który prowadził zmarłego. Jeśli ustanie oznak życia, zdarzyło się poza działaniem placówki zdrowia, powinniśmy zadzwonić po pogotowie nr tel. 998 z telefonu stacjonarnego, lub z komórki na numer alarmowy 112.

Po przyjeździe ambulansu i uznania zgonu lekarz pogotowia wystawia kartę zgonu. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ bez jej okazania Zakład Pogrzebowy nie będzie mógł zabrać zwłok do kostnicy i nie otrzymamy aktu zgonu.

Po pomyślnej procedurze stwierdzenia zgonu przez lekarza możemy zadzwonić do wybranego przez nas Zakładu Pogrzebowego, który powinien pomóc w organizacji pogrzebu oraz wytłumaczyć jak przebiegają wszystkie formalności. Proces ten będzie przebiegać inaczej w przypadku śmierci na skutek samobójstwa lub morderstwa. Wówczas wraz ze służbą zdrowia przyjeżdża również policja i prokurator.

Gdy ciało zmarłego zostanie zabrane do kostnicy, mamy czas na udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego zabierając ze sobą: Kartę Zgonu, Dowód Osobisty swój i osoby zmarłej. Składamy wcześniej wypełniony wniosek o wydanie Aktu Zgonu. Bezpłatnie otrzymujemy jedną sztukę, za każdą kolejną musimy zapłacić 22 złote (stan na styczeń 2021 r.). Dodatkowe egzemplarze będą pomocne przy ubieganiu się o odszkodowanie po śmierci najbliższej rodziny, spraw spadkowych, czy urlopu na czas pogrzebu z pracy. Następnym krokiem jest udanie się w miejsce pochówku i załatwienie wszystkich formalności.

Czy pochówek zmarłego to wszystko, co powinniśmy zrobić? Otóż nie.

Po śmierci człowieka z jego ciała wydobywa się 30 różnych toksycznych substancji np. kawaderyna, jeśli mieszkał on sam i leżał długo w domu, a w szczególności, gdy cierpiał na chorobę zakaźną, niezbędne jest wezwanie profesjonalnej firmy sprzątającej po zgonach. Kastelnik sprzątanie po zmarłych to zespół specjalistów, którzy świadczą usługi kompleksowo. Co to oznacza? Czyszczą mieszkanie, w którym przebywał zmarły, usuwają ślady krwi lub tkanki ze wszystkich powierzchni, dezynfekują i jeśli zachodzi taka potrzeba, utylizują skażone mienie po zmarłej osobie. Pamiętaj, że samodzielne sprzątanie to nie jest dobry pomysł – nie posiadasz specjalistycznych środków, sprzętu, szkoleń oraz pozwolenia na przewóz odpadów biologicznie niebezpiecznych. Dodatkowym atutem firmy sprzątającej po zmarłych Kastelnik jest to, że posiada całodobową infolinię telefoniczną.

Śmierć w domu, zaufaj profesjonalistom

Śmierć bliskiego to szok dla rodziny. Pogrążona w smutku i strachu nie wie co zrobić z trupem w domu. Po śmierci powinniśmy zadzwonić po odpowiednie służby na alarmowy numer telefonu 112 w celu wystawienia Karty Zgonu, po czym zadzwonić po Zakład Pogrzebowy, który zabierze ciało zmarłego do kostnicy. Następnie udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania Aktu Zgonu, za pomocą którego załatwiamy wszystkie pozostałe formalności związane z pogrzebem. Po wywozie zwłok z domu powinniśmy zadbać o odpowiednie sprzątanie po zwłokach, do tego najlepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która specjalizuje się w sprzątaniu funeralnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here