Gry biznesowe w życiu przedsiębiorstwa i tworzącego go zespołu

0
287

Przedsiębiorstwo to zespół, którego członkowie – chcąc odnieść sukces – muszą ze sobą współpracować. Ćwiczenie współpracy w realnych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstwa jest trudne i ryzykowne. Dlatego ideą gier biznesowych i menedżerskich jest symulowanie warunków działania i wspólne ćwiczenie.

Idea symulacji biznesu i zarządzania firmą

Środowisko pracy, w którym pracownicy podejmują różne decyzje, jest bardzo stresogenne. Napięcie, stres i obawa o wynik realizowanego projektu mogą utrudnić podjęcie właściwych kroków, a nawet doprowadzić managera do zawodowej porażki. Co ciekawe, zachowanie to jest dość często spotykane zwłaszcza u niedoświadczonych pracowników.

W efekcie dochodzi do:

  • częstych rotacji w obszarze kadr,
  • zatrudniania niewykwalifikowanych pracowników,
  • konfliktów w obrębie całej hierarchii firmy.

Jak tego uniknąć? Ciekawym rozwiązaniem przygotowującym pracownika do wzięcia odpowiedzialności za podejmowane decyzje są gry biznesowe, które zaznajamiają niedoświadczonych managerów z realiami pracy na konkretnym stanowisku.

Zalety gier biznesowych i ich wpływ na przedsiębiorstwo

Celem gier menedżerskich jest stworzenie symulowanych warunków podejmowania decyzji na konkretnym stanowisku. Pracownik biorący udział w grze zapoznaje się w niej z ciężarem podejmowania decyzji, zgodnie ze specyfikacją swojego stanowiska. Gry biznesowe mają jeden niezaprzeczalny atut.

Jest nim możliwość podejmowania decyzji bez szkody dla przedsiębiorstwa. Ów „biznesowy sandbox” pozwala sprawdzić swoje umiejętności przywódcze, zapoznać się z własnym potencjałem intelektualnym, a także wykazać, że dany pracownik spełni pokładane w nim oczekiwania.

Przykłady gier symulacyjnych – czego można się uczyć?

Gry menedżerskie to sposób na bezstresową naukę podejmowania decyzji na wyższych szczeblach biznesowych. Ich atutem jest możliwość doskonalenia pracowników w wielu różnych przestrzeniach, w tym:

  • motywowaniu podległych sobie pracowników,
  • zarządzaniu strategicznym całym przedsiębiorstwem,
  • zarządzaniu wybranymi projektami,
  • rozwojowym zarządzaniem przedsiębiorstwem o dowolnej skali,
  • umiejętną obsługą finansów firmy.

Co więcej, firmy przygotowujące gry menedżerskie od strony merytorycznej mogą również stworzyć symulację o ściśle określonych cechach i założeniach. Dzięki temu wyszkolenie i przetestowanie kadr menedżerskich w specyficznych warunkach konkretnego przedsiębiorstwa będzie jeszcze łatwiejsze.

Reasumując, symulacyjna gra biznesowa to klucz do stworzenia wyrafinowanego kośćca firmy, czyli kadry menedżerskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here