dokument

Zaświadczenie A1 jest to dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. Obecnie można go nabyć nie wychodząc nawet od komputera. Zaświadczenie A1 możemy dostać do końca września 2020, poprzez wypełnienie wniosku online za pomocą platformy PUE ZUS. Jeście ciekawi jak to zrobić? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zaswiadczenie-a1-zus-wreszcie-dostepne-online/ 

O możliwość składania elektronicznego wystąpienia o zaświadczenie A1 prosili klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Zaświadczenie to jest to ważny dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. O takie zaświadczenie występujemy, kiedy zamierzamy czasowo przenieść działalność gospodarczą do innego kraju UE. Osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników wykonują to samo, tylko za pośrednictwem KRUS.

WAŻNE! Zaświadczenie A1 musimy mieć przy sobie w momencie wykonywania działalności za granicami Polski. Należy je pokazać między innymi podczas kontroli miejscowej inspekcji pracy.

W jaki sposób działa nowy kreator na PUE ZUS?

Klient po wejściu na stronę odpowiada na pytania, a system na tej samej podstawie wybiera mu odpowiedni wniosek. Kreator podpowiada nam krok po kroku, w jaki sposób wypełnić wniosek. Po wypełnieniu wszystkich danych, powstanie komplet dokumentów. Wśród stworzonych przez system dokumentów będzie znajdował się wniosek o wydanie zaświadczenia A1, a także wszystkie wymagane przy nim załączniki.

Kiedy skorzystamy z kreatora wniosków o wydanie zaświadczenia A1?

Pierwsi skorzystają z niego klienci ZUS, w sytuacji:

  • delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

Zobacz też: http://www.plenergia.pl/nowe-formularze-pelnomocnictwo-zus/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here