wóz strażacki

Ochrona ppoż to ochrona przeciwpożarowa, która ma na celu ochronę życia, zdrowia oraz mienia, a także środowiska przed wystąpieniem pożaru, klęski żywiołowej lub innym możliwym zagrożeniem.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Zabezpieczenia ppoż występują w każdym budynku, zarówno mieszkalnym jak i biurowcu – zatrudnij dobrą firmę http://mrc-system.pl. Zadaniem tych zabezpieczeń jest ochrona ludzi oraz ułatwianie im ewakuacji. Zabezpieczenie przeciwpożarowe podzielić można na:
– czynne- potrafią one ostrzec o zagrożeniu oraz zacząć gaszenie ognia co powoduje jego zahamowanie. Ważnym elementem przy tych zabezpieczeniach jest system wentylacji, który ułatwia ewakuację i chroni ludzkie życie. Systemy oddymiania niwelują ilość dymu w pomieszczeniach,
– bierne- są to zabezpieczenia drewna, systemów wentylacji oraz elewacji. Zabezpieczeniem tym może być np. zaprawa ochronna, która ma za zadanie opóźnienie rośnięcia temperatury powodującej wydzielanie się substancji łatwopalnych. Zabezpieczania bierne nie nie powstrzymują pożaru ale mogą opóźnić jego rozprzestrzenianie się,
– ognioochronne- są to najważniejsze zabezpieczenia wykrywające pożar lub mające możliwości go przewidzieć. Systemy ppoż sprawdzają powietrze i wyczuwają dym po czym uruchamiają oddymianie pomieszczeń i gaszą pożar. Zabezpieczania ognioochronne powiadamiają o zagrożeniu ludzi znajdujących się w pomieszczeniach, a także służby ratunkowe.
Zabezpieczenia pożarowe przeznaczone są dla wszystkich rodzajów obiektów o różnych wielkościach. Należy jednak pamiętać, że muszą być one właściwie dobrane do budynku i jego potrzeb. Budynki muszą być wyposażone w prawidłowo wykonaną instalację oraz systematycznie konserwowane.

Systemy przeciwpożarowe i ich podział

System ppoż to połączone ze sobą urządzenia mające na celu wykrycie pożaru i zapobieganie jego skutkom.
Systemy przeciwpożarowe podzielić można ze względu na środki gaśnicze:
– gaszenie wodą- jest to najpopularniejszy sposób gaszenie pożaru i odbywa się on przy użyciu wody,
– gaszenie parą, gaszenie mgłą wodną oraz gaszenie gazem- te sposoby są skutecznym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie do gaszenia nie można użyć wody.
Innymi sposobami przeciwpożarowy są:
– szklane ściany przeciwogniowe- to wykorzystania przezroczystych, dźwiękoszczelnych oraz ognioodpornych ścian działowych ze specjalnego szkła, które odporne jest na ogień na czas około 60 minut. Rozwiązanie to pozwala na efektowny wygląd pomieszczeń, ale także zapewnia bezpieczeństwo,
– ściana oddzielania przeciwpożarowego- jest ona ognioszczelna i stanowi świetną izolację przeciwpożarową. Jest to najpopularniejsza i często wybierana metoda ochronna ppoż. Ściany takie można pomalować na dowolny kolor oraz nadać im nietypowy, oryginalny kształt,
– drzwi przeciwpożarowe- zapewniają odporność ogniową na około 15-60 minut. Chronią one budynek przed rozprzestrzenianiem się pożaru przez określony czas. Stosowane są w biurowcach oraz obiektach użytku publicznego, ale można montować je również w domu. Systemy pożarowe pomogą także w gaszeniu pożaru. Dzięki uszczelkom pęczniejącym pod wpływem ciepła drzwi te chronią przed gazami i oparami wydzielanymi przez pożar.

Bezpieczne zachowanie podczas pożaru

Kiedy występuje zagrożenie pożarem należy gasić ogień. Ważnym elementem jest jednak ewakuacja wszystkich osób przebywających w obiekcie. Warto zamontować w obiektach dostępne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które przyśpieszą reakcję w razie zagrożenia i ułatwia przebieg bezpieczniej ewaluacji. Aby bezpiecznie opuścić budynek w którym wystąpił pożar trzeba zachować spokój. Taka postawa pomoże nie tylko nam, ale również innym osobom będącym w niebezpieczeństwie.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here