Co warto wiedzieć o amunicji małokalibrowej

Amunicja małokalibrowa jest najpowszechniej stosowanym typem amunicji na świecie. Znajduje zastosowanie zarówno do broni krótkiej (pistolety, rewolwery), jak i długiej (karabiny). Przyjmuje się, że amunicja małokalibrowa dotyczy nabojów kalibru poniżej 12,7 mm, ale nie jest to sztywną regułą.

Budowa amunicji

Podobnie, jak w większości typów amunicji scalonej, naboje składają się z poniższych elementów:

  • pocisk, czyli to co trafia w cel, górna część konstrukcji naboju, ponad łuską;
  • ładunek miotający (np. proch bezdymny), który nadaje właściwą energię pociskowi, wypełnia łuskę;
  • spłonka (spód łuski), zawiera odrębny ładunek wybuchowy, który inicjuje wybuch ładunku miotającego, odpalana zazwyczaj przez uderzenie iglicy broni.

Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju naboju, mamy do czynienia (wiąże się to głównie z typem i objętością prochu stanowiącego ładunek miotający) z różnym poziomem energii wystrzału. Energia początkowa pocisku jest określana przez Dżule (J). Dla porównania, w Polsce popularne są wiatrówki bez zezwolenia z limitem 17 J, natomiast najczęściej używane naboje pistoletowe (9 x 19 mm Parabellum) posiadają prawie 600 J.

Co także ciekawe, same pociski również dzielą się na wiele typów. Główne dwie kategorie to pociski pełno-płaszczowe (stosowane przez wojsko, o lepszej penetracji celów) oraz pół-płaszczowe (pocisk odkształca się po zderzeniu z celem, często używany np. przez myśliwych). Można jeszcze wspomnieć o pociskach smugowych (np. wskazywanie celu, korygowanie drogi ostrzału) oraz przeciwpancernych (walka z lekko opancerzonymi pojazdami).

Standardowe rodzaje nabojów

Najbardziej popularna amunicja małokalibrowa dla broni krótkiej to w szczególności 9 x 19 mm Parabellum oraz 9 x 18 mm Makarow. W przypadku karabinów są to m.in. naboje 5,56 x 45 mm, 7,62 x 51 mm i 7,62 x 39 mm. Powyższa amunicja sprawdzi się w szerokim spektrum typów broni palnej. Wracając do pojęcia energii wyrażanej w Dżulach, naboje 7,62 x 51mm potrafią osiągać ok. 3000 J energii wystrzału.

Jak dbać o amunicję małokalibrową?

Amunicja jest dosyć odporna na czynniki zewnętrzne, niemniej powinno się pamiętać o podstawowych kwestiach. Należy chronić naboje zarówno przed nadmierną wilgocią, jak i (oczywiście) trzymać z dala od silnych źródeł ciepła. Powinno się także ograniczyć możliwości przypadkowego uderzenia w spłonkę i przechowywać naboje w przeznaczonych do tego celu pudełkach/pojemnikach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here