Wózki przemysłowe

Wózki przemysłowe to przenośne meble, które można z łatwością transportować na krótki dystans, po utwardzonym podłożu. Wózki przemysłowe służą przede wszystkim do przechowywania narzędzi oraz innych przedmiotów wykorzystywanych w codziennej pracy, ich przewożenia pomiędzy stanowiskami pracy oraz segregacji. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wózków przemysłowych – poniżej udzielamy kilku podpowiedzi w tym temacie. Dowiesz się na jakie cechy dostępnych urządzeń zwrócić uwagę oraz gdzie szukać pomocy w zakupie wózka przemysłowego.

Wózki przemysłowe – najważniejsze parametry i specyfikacja

Wózki przemysłowe to urządzenia częściowo przypominające zwykłe stoły przemysłowe lub inne meble dedykowane właśnie do warsztatów. Jest jednak kilka istotnych różnic pomiędzy wózkami a stołami przemysłowymi. Przede wszystkim – rozmiar, kształt i sposób zabezpieczenia blatu. W przypadku wózków – blat ma często kształt kwadratu (choć znajdą się również wózki przemysłowe z blatem prostokątnym), a jego powierzchnia pokryta została materiałami antypoślizgowymi, na przykład gumą olejoodporną.

Dzięki temu, wózek przemysłowy idealnie nadaje się do przewożenia różnego typu narzędzi i maszyn, wykorzystywanych w pracy na poszczególnych stanowiskach. Będą stabilnie utrzymywać się na jego blacie, nawet w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych wstrząsów lub potrząśnięć.

By mieć pewność, że cała konstrukcja będzie stabilna – niezależnie od ciężaru wywieranego na wózek przez trzymane na nim sprzęty – warto wybierać meble wykonane z blachy wysokiej klasy, o odpowiedniej grubości, gwarantującej właściwą nośność. Najczęściej wykorzystywanym typem blachy w produkcji wózków przemysłowych jest blacha Z/W o grubości około 1,5 mm. Wykonane z niej meble są wytrzymałe na duże obciążenia, odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne.

Pomoc w przechowywaniu i ergonomia pracy

Warto wybierać takie wózki przemysłowe, w których konstrukcji występuje kilka pięter półek lub duży box z szufladami. Jest to niezwykle ważne, by wózki przemysłowe pomagały także w segregacji i przechowywaniu narzędzi. Znajdziemy zarówno wózki wyposażone w jeden, dwa lub trzy blaty, jak i wózki z kilkoma osobnymi, przestronnymi szufladami. Znajdziesz je między innymi w ofercie: https://raconstruction.pl/kat/wozki-przemyslowe/.

Najpraktyczniejsze w codziennym użytku są te wózki, których szuflady wysuwają się w pełnym zakresie. Pełen wysuw pozwala bez problemu sięgnąć w głąb szuflady po przechowywane w niej obiekty – na przykład drobne oprzyrządowanie metalowe.

Dodatkowymi, pomocnymi elementami w konstrukcji wózków przemysłowych, są kieszenie boczne do przechowywania dokumentów, organizery, przegródki, ścianki narzędziowe, roletki, pojemniki, wieszaki na klucze płaskie i inne narzędzia. Wybór poszczególnych modułów powinien zależeć od naszych konkretnych potrzeb oraz organizacji prac na danym stanowisku, które pragniemy urządzić.

Warto też zwrócić uwagę na sposób wykonania kółek wykorzystanych w interesujących nas meblach. Najczęściej stosuje się koła o średnicy w przedziale 60-125 mm. Warto wybrać modele wyposażone w mechanizm hamujący oraz zatrzask – uniemożliwiające samoczynne odjechanie wózka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here