obrona pracy magisterskiej jak wygląda

Jesteś jeszcze studentem, ale coraz szybciej i dużymi krokami zbliża się obrona pracy magisterskiej? Stres spędza Ci sen z powiek, a legendy opowiadane przez Twoich znajomych o tym nieuchronnym wydarzeniu przyprawiają Cię o gęsią skórkę? Przestań się dłużej zamartwiać, bo wszystkie przerażające i szargające nerwy historie na ten temat są z pewnością zmyślone. Jest tak wielu magistrów w całej Polsce i za granicą także – skoro oni przez to przeszli, to Ty również sobie bez problemu poradzisz!

Pracujesz na swój tytuł całe studia, zdajesz kolokwia, egzaminy, zarówno te pisemne jak i ustne. Bierzesz udział w konferencjach, prezentacjach, spotkaniach kół naukowych. Wyjeżdżasz na zgrupowania integracyjne, przygotowujesz referaty, współpracujesz z wykładowcami i asystentami na uczelni, a na koniec przygotowujesz obszerną i wyczerpującą pracę dyplomową. Czy po tych wszystkich wysiłkach, trudach, a także godzinach poświęconych na naukę i solidne przygotowania istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że obrona nie pójdzie Ci zgodnie z planem? Nie ma takiej możliwości.

Obrona pracy magisterskiej jak wygląda, czy też jak powinna wyglądać, dowiesz się w dziekanacie swojej uczelni lub bezpośrednio u swojego promotora/opiekuna. Na pewno na każdej wyższej uczelni zasady egzaminowania dyplomowego różnią się od siebie, jednak na każdej z tych uczelni nie ma komisji, która celowo chciałaby tremować czy niepokoić studenta zdającego swój ostatni egzamin. Każdy się denerwuje w takich okolicznościach i jest to zupełnie normalne, jednak nie ma co przesadzać z paniką.

obrona pracy magisterskiej

Atmosfera panują na obronie pracy jest zazwyczaj bardzo miła, a każdy członek komisji pragnie jak najszybciej zakończyć Twój egzamin sukcesem i wyjść czym prędzej z pomieszczenia. Obrona pracy magisterskiej poprzedzona jest napisaniem pracy dyplomowej na zadany temat, może to być praca teoretyczna lub eksperymentalna. Umieszczona w niej treść stanowi podstawę do egzaminu. Po zaakceptowaniu pracy przez promotora lub opiekuna,należy złożyć ją w odpowiednim terminie do dziekanatu, zazwyczaj w dwóch egzemplarzach.

Jeden dla uczelnianego archiwum, drugi dla recenzenta pracy, przyznawanego przez dziekana uczelni. Następnie wyznaczany jest terminy obrony pracy magisterskiej. Czekając na ten pamiętny dzień należy przygotować także krótką prezentację swojej pracy, ustną lub multimedialną, wedle wytycznych uczelni. W dniu obrony pracy magisterskiej trzeba stawić się nieco wcześniej przed wyznaczoną godziną. Warto chwilę poczekać na swoją kolej i podzielić się z innymi swoimi wrażeniami, niż spóźnić się i mieć z tego tytułu nieprzyjemności oraz dodatkowy stres.

Po wyczytaniu Twojego nazwiska przez przewodniczącego komisji, zaproszą Cię do pokoju, gdzie odbywają się obrony pracy dyplomowej, a potem zostaniesz poproszony o wygłoszenie krótkiej prezentacji. Komisja w tym czasie będzie wypełniać dokumenty i zajmie im to nie więcej niż 5 – 8 minut, dlatego warto w tym momencie skończyć, aby nie narazić egzaminatorów na znudzenie. Po zakończeniu Twojej prezentacji przewodniczący komisji, najczęściej dziekan uczelni, poprosi promotora i recenzenta o zadanie Ci pytań dotyczących pracy magisterskiej lub całego toku studiów, a na koniec najczęściej sam przewodniczący wygłosi kilka uwag na temat Twojej pracy i prezentacji.

student

Ma także możliwość zadawania pytań, dlatego warto być dobrze przygotowanym, by uniknąć zaskoczenia czy stresogennego milczenia. Niektóre uczelnie udostępniają swoim studentom listę tematów na egzamin dyplomowy. Jest ich na zazwyczaj około 70 – 90, a odpowiedź musisz przyswoić na każde z nich. Na obronie wylosujesz zestaw kilku pytań, przygotowany z udostępnionych uprzednio zagadnień.

Po odczytaniu pytań będziesz mieć chwilę na przygotowanie się i ułożenie zdań w głowie, a następnie komisja poprosi Cię o odpowiedź. Pamiętaj, że wszystko wpływa na Twoją ocenę – nie tylko Twoje odpowiedzi. Ważny jest także Twój wygląd, który powinien otwarcie wyrażać szacunek do egzaminatorów. Najbardziej popularnym strojem jest elegancki, schludny garnitur czy też czarna sukienka. Zawsze dobrze prezentuje się także czarna spódniczka z białą koszulą. Członkowie komisji będą zwracać uwagę na to, jak się wypowiadasz i jak przedstawia się Twoja gestykulacja.

Ogólna prezencja zadecyduje o Twojej ocenie. Nie masz się jednak czym martwić. Spytaj rodzinę, znajomych i przyjaciół, czy znają kogoś, kto nie obronił pracy magisterskiej. Czy takie osoby w ogóle istnieją? jeśli tak, to na pewno jest ich niewiele w skali kraju. Jeśli bardzo się stresujesz i chcesz dowiedzieć się więcej co to obrona pracy magisterskiej, jak wygląda i czy należy się jej bać, porozmawiaj z bliskimi, a na pewno Cię uspokoją.

[Głosów:75    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here