Studencie – zobacz, jak zapłacić mniej za ubezpieczenie pierwszego auta!

Jesteś studentem? Z pewnością zależy Ci zatem na tym, by OC Twojego pierwszego samochodu kosztowało jak najmniej. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe nie darzą młodych kierowców zaufaniem, stąd też wysokie stawki ubezpieczeń dla młodych osób. Sprawdź, jak na tym zaoszczędzić!

Rodzic współwłaścicielem i dzielenie zniżek

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej stosowanym sposobem na drogie ubezpieczenie dla młodych jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego drugiego współwłaściciela – takiego, który posiada już pewne doświadczenie za kółkiem, a co za tym idzie, ma już pełne zniżki. Najlepiej poprosić tu o pomoc rodzica lub inną zaufaną osobę, której możesz śmiało powierzyć część swojej własności.

Jak to wszystko działa? Okazuje się, że jeśli z jednego samochodu korzysta kilku współwłaścicieli, zniżki ubezpieczeniowe bardziej doświadczonego z nich przechodzą automatycznie na tego drugiego. Możesz więc zapłacić za ubezpieczenie bez zwyżki za wiek – a zatem kupisz je znacznie taniej.

oc auta

Pamiętaj jednak o tym, że takie rozwiązanie nie pozostaje bez wad. Najważniejszą z nich jest to, że w przypadku ewentualnej stłuczki z Twojej winy, rodzic straci swoje zniżki – nawet jeśli to nie on siedział za kółkiem. Decydując się na współwłasność, ryzykuje więc tym, że w przyszłości to on zapłaci więcej za OC. Ryzykowne jest także wpisywanie do dowodu osób, którym nie do końca ufasz. Pamiętaj bowiem o tym, że akt ten daje im prawo współdecydowania o losie samochodu – sprzedaż, wynajem czy wymiana auta będzie wymagać pisemnej zgody współwłaściciela.

Porównaj kilka ofert

Częstym błędem młodych kierowców jest korzystanie z takich ofert ubezpieczeniowych, które polecają im starsi, zaufani kierowcy – chociażby rodzice. Musisz jednak pamiętać o tym, że oferty dla takich użytkowników są zupełnie czymś innym niż to, czego potrzebujesz Ty. Zamiast więc decydować się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem polecanym przez ojca, poszukaj na własną rękę ofert na młodszych właścicieli aut. Możesz skorzystać w tym celu ze sprawdzonej porównywarki ubezpieczeń KioskPolis.pl. Po wpisaniu danych swoich i samochodu, otrzymasz komplet kilku ofert z najlepszymi warunkami. Możesz je na spokojnie porównać, poznać ich szczegóły i w efekcie wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

ac samochodu

Wcześnie zacznij zbierać zniżki

Nie zapominaj o tym, że wysokie stawki ubezpieczenia OC dla młodych kierowców wynikają m.in. z tego, że nie posiadają oni jeszcze żadnych zniżek ubezpieczeniowych, które przecież zbiera się z biegiem lat. Okazuje się jednak, że można nieco przechytrzyć ten punkt i zacząć je zbierać jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Jak to możliwe? Wystarczy, że rodzice uczynią Cię współwłaścicielem motocykla lub przyczepki samochodowej. Nawet jeśli nie będziesz się nimi poruszać, i tak będziesz widnieć jako współwłaściciel – a to już dobry początek do zbierania pierwszych zniżek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here