zwolniłem się z pracy czy przysługuje mi zasiłek

Czasami sytuacja w pracy jest taka że nie chcemy tam dłużej przebywać. Są takie stanowiska pracy gdzie jest to nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia. Można się nie dogadywać z pracodawcą i wtedy co mamy zrobić? Wiele osób nie ma odwagi żeby odejść i nadal się męczą, a przecież można będzie znaleźć sobie inną pracę i z tą szybko skończyć. Zdrowie i to fizyczne i to psychiczne są dla nas najważniejsze dlatego trzeba postarać się podjąć właściwą decyzje.

Zwolnienie i co dalej?

zwolniłem się z pracy

Porzucenie pracy jest dla nas stresem bo nie wiemy czy od razu coś dla siebie znajdziemy. W wielu przypadkach właśnie tak jest że przechodzimy z jednej firmy do drugiej i wtedy tego stresu nie ma. Jeśli jednak zwalniamy się i na razie nie ma szans na to żeby znaleźć pracę to jak sytuacja wygląda z zasiłkiem?
Czy osoby które same się zwalniają i odchodzą mogą na zasiłek liczyć? Prawo nie zabrania tego żeby osoba która sama się zwolniła i zarejestrowała się i pobierała zasiłek ale nie jest to tak proste jak w przypadku osób które zostały zwolnione i umowa z nimi została rozwiązania.

Warunki otrzymana zasiłku

Warunkiem będzie przepracowanie przynajmniej roku w ostatnich osiemnastu miesiącach. Jeśli się zaliczamy do takiej grupy to mamy szanse na zasiłek. Problem polega na tym że zasiłek będziemy pobierać krócej niż w przypadku osób które zostały zwolnione. Ten okres będzie mieścił się od pół roku to maksymalnie roku. To jak długo będziemy otrzymywać zasiłek uzależnione jest od tego w jakie formie rozwiązywaliśmy ostatnią umowę z pracodawcom. Jeśli doszło do porozumienia stron to jest inaczej niż w przypadku odejścia nagłego z firmy.

Jeśli właśnie teraz się zwolniliśmy z pracy to kiedy otrzymamy pieniądze z zasiłku? W normalnym układzie mamy siedem dni na rejestracje i od tego albo od przyszłego miesiąca mamy wypłacane pieniądze. Niestety jeśli chodzi o zwolnienie się z pracy to sytuacja jest nieco inna. Tutaj trzeba będzie czekać aż dziewięćdziesiąt dni od czasu rejestracji na wypłatę zasiłku. To bardzo długi okres czasu przez który nie mamy pieniędzy. Niestety nie zawsze uda nam się tyle przetrwać bo z czegoś trzeba żyć, a jeśli nie mamy innych środków do życia to trzeba będzie szybciej szukać pracy.

Wizyta w urzędzie pracy

W tym czasie czyli przez dziewięćdziesiąt dni urząd może nam zaproponować staż albo nową pracę i jeśli tego nie przyjmiemy to niestety ale nie otrzymamy ani złotówki z kasy państwa. W ten sposób urząd pracy stara się zachęcać bezrobotnego do tego żeby korzystał z ich ofert i żeby zamiast pobierać pieniądze od państwa sam zaczął odprowadzać składki i zarabiać. Warto udać się do urzędu tak szybko jak to tylko jest możliwe, a wtedy dowiemy się jakie prawa nam przysługują.

Jasno po tym widać że w żaden sposób nie opłaca nam się odchodzić z pracy tylko jeśli już sobie tam nie radzimy to najlepszym rozwiązaniem będzie porozumienie stron. Na pewno pracodawca będzie chciał nam pójść na takie ustępstwa dlatego trzeba go o to zapytać. Wtedy mamy całkowicie inne prawa i obowiązki i o wiele bardziej nam się będzie to wszystko opłacało. Mało kiedy dochodzi do takich sytuacji kiedy pracownik sam się zwalnia dlatego na szczęście większość osób ma łatwiej otrzymać zasiłek. Musimy pamiętać że zasiłek to tylko okres przejściowy i szybko będzie trzeba znaleźć nową pracę.

Mało komu wystarczają te pieniądze które otrzymuje z zasiłku dlatego im wcześniej uda nam się znaleźć prace tym lepiej będzie dla nas. Pracy nie brakuje dlatego dobrze się rozglądajmy, a może nawet będziemy mieć szczęście i urząd pracy coś nam znajdzie? Rynek pracy poszukuje dzisiaj wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia czy mamy zerowe doświadczenie czy mamy bardzo dobre kwalifikacje dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Jeśli mamy zasiłek to na pewno śpimy nieco spokojniej bo mimo że kwota zasiłku jest niska to zawsze jest to jakaś kwota z której można się utrzymać.

czy przysługuje mi zasiłek

Warto zatem postarać się o bardzo szybką rejestracje w urzędzie pracy, a wtedy te dziewięćdziesiąt dni minie naprawdę bardzo szybko i na tym nam na pewno najbardziej zależy. Jeśli czego nie wiemy albo nie jesteśmy pewni to trzeba będzie skorzystać z pomocy kodeksu pracy, a tam wszystko bardzo dokładnie jest opisane i będziemy wiedzieli co możemy w takiej sytuacji zrobić, a czego nie.
Jeśli się zwalniamy to niestety tych praw które nam przysługują nie mamy zbyt wiele i trzeba się z tym liczyć. Lepiej nie odchodzić w ten sposób z pracy, a wtedy problemów mieć nie będziemy i na pewno łatwiej nam będzie się utrzymać.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here