Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem?

Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że dotychczasowe lokum staje się za małe. Najczęściej wiąże się to z pojawieniem się dziecka/dzieci i wówczas powiększająca się rodzina zaczyna się rozglądać za czymś większym. Często pojawia się wówczas dylemat czy wybrać mieszkanie w mieście czy dom pod miastem. Zobaczmy jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Metraż

Przeglądając oferty, które znaleźliśmy odwiedzając biuro nieruchomości w Warszawie – Tur Nieruchomości, zauważyliśmy wyraźnie, że za cenę mieszkania w mieście można kupić niewielki domek pod miastem. A zatem, jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji jest metraż. Rodziny chętnie decydują się na zakup domku, bo dzięki temu każdy z domowników może mieć swój kąt, co przy ograniczonym budżecie, jaki mogą poświęcić na zakup nowego lokum, w mieszkaniu w mieście nie zawsze jest możliwe.

metraz apartamentu

Infrastruktura

Drugim kluczowym czynnikiem, który koniecznie należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, jest infrastruktura. Niejeden mieszkaniec miasta marzy o domku pod lasem, w dalekiej odległości od innych domów, gdzie cisza aż dzwoni w uszach. Często jednak to, co tak kusi zmęczonych miejskim zgiełkiem, staje się kłopotem, jeśli trzeba tam żyć na co dzień. Problemem stają się dojazdy do pracy, do przedszkola, szkoły czy dowożenie dzieci na zajęcia dodatkowe. W mieście zwykle nie ma takich kłopotów, bo transport publiczny i inna infrastruktura jest na tyle rozwinięta, że poruszanie się po mieście nie stanowi większego wyzwania.

Są jednak miejsca poza miastem, w których infrastruktura jest już na tyle rozwinięta, że wspomniane wyżej problemy nie występują. Okolice podmiejskie dużych miast rozwijają się bardzo szybko, odpowiadając na zapotrzebowanie nowych mieszkańców, przyzwyczajonych do wygód wielkomiejskich. W takich miejscach jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne żłobki, przedszkola i rośnie liczba zajęć pozalekcyjnych, na które nie trzeba odwozić maluchów na drugi koniec miasta.

Bliskość przyrody

Kolejnym elementem, który kusi do wyprowadzki za miasto, jest możliwość korzystania z uroków przyrody. W mieście każde wyjście na spacer, zwłaszcza z małymi dziećmi, to wyprawa, do której trzeba się dobrze przygotować, by nie zapomnieć pieluch, jedzenia, picia i innych potrzebnych na spacerze akcesoriów. Poza miastem wystarczy otworzyć drzwi i już można oddychać świeżym powietrzem, mając pod ręką wszystko, czego potrzeba. Dzieci mogą hasać na podwórku od rana do wieczora, co z pewnością wpływa korzystnie na ich rozwój.

Czasem jednak ten własny kawałek zieleni staje się obciążeniem, bo trawnik należy kosić, ogród pielęgnować i nie dla każdego takie prace są przyjemnością. Jest to jednak ten rodzaj pracy, który można zlecić komuś, kto zajmie się za nas wykonywaniem tego typu obowiązków, a my będziemy mogli oddać się radości relaksu na tarasie we własnym ogrodzie.

Jak widać decyzja o tym, czy wybrać mieszkanie w mieście czy dom pod miastem jest decyzją złożoną. Często jest to wynik kompromisów, bo rzadko kiedy wszystkie czynniki wpływające na wybór są jednoznaczne. Przed podjęciem decyzji warto się zatem poważnie zastanowić i wziąć pod uwagę obie strony medalu, by potem nie być zaskoczonym, jak wygląda rzeczywistość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here