Ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii?

Wielu Polaków emigrowało zarobkowo do Holandii, jednak w pewnym momencie przychodzi czas na rozliczenie dochodów z ubiegłego roku w urzędzie skarbowym, w tym wypadku konieczne jest załatwienie formalności poza granicami. Warto jednak wiedzieć, że urząd holenderki nie ma ściśle określonych terminów, które określałby do kiedy musimy złożyć właściwie wypełnione dokumenty. Oznacza, że o zwrot podatku możemy ubiegać się po terminie, jednak wówczas musimy liczyć się również ze znacznie dłuższym czasem oczekiwania na rozpatrzenie, a tym samym na otrzymanie zwrotu.

Sytuacja pierwsza – składamy wniosek w terminie nie przekraczającym ostatniego dnia marca

Jeśli uda nam się złożyć wszystkie dokumenty za poprzedni rok podatkowy, odpowiednio wypełnione do ostatniego dnia marca, to nasz wniosek zostanie rozpatrzony, a pieniądze wypłacone już pod koniec czerwca. Jest to sytuacja o tyle komfortowa, że wówczas na zwrot pieniędzy z nadpłaconego podatku w Holandii będziemy czekać stosunkowo krótko.

Sytuacja druga –  składamy wniosek w kwietniu lub później

Teoretycznie nie ma to dla nas większych konsekwencji, gdyż w Holandii wniosek można złożyć później, jednak w takiej sytuacji musimy liczyć się ze zdecydowanie dłuższym czasem rozpatrywania wniosku, jak i oczekiwania na wypłatę środków. Może to trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Najczęściej jednak, gdy wniosek wpłynie do holenderskiego urzędu skarbowego po określonym terminie, to jego rozpatrzenie zajmuje od 3 do 4 miesięcy.

Zwrot podatku z Holandii

Najczęściej, aby kompleksowo załatwić zwrot podatku z Holandii wystarczy kilka miesięcy. Obecnie w roku 2019 czas oczekiwania na rozpatrzenie i wynosi od 3 do 12 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach całość jest zakończona już po zaledwie 4 tygodniach od momentu złożenia wniosku. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie, a prawo zakłada, że holenderski urząd skarbowy, ma możliwość rozpatrywania naszych wniosków o zwrot nadpłaconego podatku przez maksymalnie trzy lata od chwili złożenia wniosku.

W związku z tym faktem osoby, które złożyły wniosek o rozliczenie podatku w Holandii i nie upłynęło od tego czasu jeszcze 12 miesięcy, to z pewnością mogą spokojnie czekać. W sytuacji, gdy rozpatrywanie wniosku trwa dłużej niżeli rzeczone 12 miesięcy, to istnieje możliwość sprawdzenia statusu sprawy w holenderskim urzędzie skarbowym, a w razie konieczności również złożenia stosownego ponaglenia. W tych kwestiach najlepiej powierzyć załatwienie takiej sprawy firmie, która zajmuje się obsługą spraw podatkowych dla Polaków w Holandii.

Pierwsze decyzje i wypłaty dotyczące zwrotu podatku z Holandii za rok 2018 pojawiają się od końca czerwca 2019. Z pewnością jeśli złożyliśmy wniosek w obowiązującym terminie, czyli przed końcem marca, to wypłatę otrzymamy najdalej w ciągu 12 miesięcy. Jedynie wnioski złożone później muszą się liczyć, z tym, że cały proces zajmie nieco więcej czasu. Jednak z pewnością nie zrodzi to większych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here