czy okresy nieskładkowe wlicza się do stażu pracy

Prawo emerytalne jest tak skomplikowane, że mało, kto wie jak to wszystko przeliczyć i wyliczyć. Jeśli nie wiemy to można w łatwy sposób popełnić błąd, dlatego trzeba też tego unikać. Najważniejsze jest to żebyśmy mogli dowiedzieć się czy okresy nieskładkowe są wliczane do stażu pracy.

Czy wiemy coś o tym? Jeśli nie to warto będzie taką wiedzę zdobyć. Trzeba od razu zastanowić się, co to w ogóle oznacza, że okres jest nieskładkowy. To czas, kiedy do ubezpieczeniach społecznego nie były odprowadzane składki. Tutaj zaczyna się problem, bo wiele osób już nie wie czy były płacone składki czy może nie były i im więcej na ten temat wiemy tym lepiej dla nas. Oznacza to, że trzeba będzie tę wiedzę jak najszybciej zdobyć i wtedy przekonamy się jak to wygląda.

Okresy składkowe

Najlepiej będzie zacząć od samego początku, a mianowicie od tego żeby wymienić, jakie okresy są wliczane do składek. Wtedy będziemy wiedzieć automatycznie, co się do tego nie zalicza. Jeśli ktoś będzie próbował nam cokolwiek na ten temat wmówić to już będziemy wiedzieli jak to wszystko wygląda. Jeśli pracujemy u kogoś i mamy umowę o pracę to każda taka umowa jest oskładkowana i wtedy wiemy, że mamy wszystko na czas płacone.

Przynajmniej tak być powinno, ale warto, co jakiś czas sprawdzać czy pracodawca czegoś nie kombinuje. Zdarzają się takie sytuacje, że idziemy już na emeryturę, a tu okazuje się, że przez ostatnie kilka lat nie wpłynęła na nasze konto nawet jedna składka. Jeśli w pobieramy zasiłek macierzyński to również możemy to mieć wliczone, jako okres składkowy. Panowie, którzy odbywali czynną służbę wojskową również mają ten okres wliczony do składkowych. Teraz już wiemy jak to wygląda.

okresy nieskładkowe

Co wlicza się do okresów nieskładkowych?

Okresem nieskładkowym będzie czas, kiedy pobieraliśmy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Wszystko ustala tutaj kodeks pracy. Zalicza się do tego również okres pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego w tym chorobowego i opiekuńczego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ktoś pobierał rentę chorobową to również ma ten okres wliczany do nieskładkowego.

Staż pracy, a okres nieskładkowy

Zapewne wiele osób zastanawia się jak to wygląda, jeśli w czasie pracy takich okresów nieskładkowych mieli dużo. Co będzie z emeryturą? Jak do tego tematu podchodzi ZUS? Sytuacja wygląda tutaj tylko tak, że do stażu pracy ZUS zaliczy nam jedynie jedną trzecią wszystkich okresów nieskładkowych przez cały czas zatrudnienia. Nie jest to dużo, ale z drugiej strony mogłoby nie być wcale, a zatem trzeba się z tego cieszyć. Na prawie trzeba się bardzo dobrze znać, bo w Polsce działa to tak, że państwo wie ile mieliśmy wszystkich okresów składkowych oraz nieskładkowych, ale to my im mamy wszystko udowodnić, a nie zawsze to jest takie proste.

To, dlatego warto mieć szeroką wiedzę na ten temat, bo można na tym bardzo dużo zyskać. Skoro można mieć do emerytury coś doliczane to trzeba się cieszyć i wykorzystać każdy dodatkowy dzień. Pracujemy bardzo długo i różnie to bywa w tym całym okresie, jeśli chodzi o płacenie składek. To, dlatego jedni pracują po trzydzieści czy czterdzieści lat i mają niską emeryturę, a są też tacy, którzy płacili o wiele krócej, ale mają więcej pieniędzy. To, dlatego warto sprawdzać, jakie składki są nam odprowadzane i w jakich kwotach, a wtedy nie będzie żadnych wątpliwości o tym jak ma wyglądać nasza emerytura.

laptop

Byłoby dobrze gdyby była bardzo wysoka, ale nie zawsze te marzenia muszą się spełnić. Oznacza to, że trzeba będzie pracować na to wszystko przez długie lata. Nic nie ma za darmo, a tym bardziej nie ma szans na to, że państwo nam da coś za darmo. ZUS ma swoje prawo i musimy się do tego zastosować. Oczywiście, jeśli coś jest nie tak to nie można się poddawać. Trzeba walczyć o swoje prawa, które my również mamy. Jeśli nie będziemy walczyć o swoje i nie będziemy bardzo dokładnie sprawdzać jak to wygląda to na pewno coś zostanie pominięte.

Jeśli wszystko sprawdzimy to wiemy, że na pewno jest w porządku. W Polsce każda osoba powinna mieć ukończone studia prawnicze i wtedy wszystko byłoby dla nas łatwiejsze. Oczywiście, jeśli nie za bardzo możemy się w tym wszystkim połapać to trzeba będzie skorzystać z pomocy prawnej. Jeśli zaczniemy się starać o emeryturę to dowiemy się jak to wszystko w tych naszych dokumentach wygląda i czy jest zgodne z tym, czego się spodziewaliśmy.
Sytuacje mogą być bardzo różne, dlatego lepiej być na wszystko przygotowanym, a wtedy nie będzie jakiś niespodzianek, które mogą nas mocno zaskoczyć.

[Głosów:17    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here