czy prowadząc działalność gospodarczą mogę pracować na umowę o pracę

Kilkanaście lat temu było tak, że jeśli pracowaliśmy i jeszcze prowadziliśmy własną działalność gospodarczą to nie płaciło się dwa razy składek. Obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej i państwo chce od nas składek za prowadzone wszystkie działalności. Oznacza to, że jeśli mamy dwie działalności to płacimy pełne składki, ale przecież nie mamy lepszej opieki medycznej. Stoimy w tych samych kolejkach, co wszyscy, a płacimy za wszystko dwa razy.

Prawo nie jest tutaj zbyt dobrze skonstruowane, ale na pewno dla państwa jest to spory zysk. Mogą dzięki temu uzyskać większe wpływy, bo właśnie te małe firmy utrzymują te większe. Jeśli czujemy się na siłach i można łączyć jedno i drugie to na pewno warto spróbować. Nie będzie łatwo, bo obowiązków jest bardzo dużo, ale wiele osób właśnie tak robi. Zdarzają się tacy, którzy mają po kilka firm i sobie radzą, dlatego trzeba sprawdzić czy my się w tym odnajdziemy. Musimy tylko pamiętać o prawie chroniącym przed konkurencją.

Co to oznacza?

Możemy mieć własną firmę, ale nie o tym samy profilu, co etat, który wykonujemy. Nie robimy szefowi konkrecji, bo jeśli się dowie to może nas zwolnić i wyciągnąć konsekwencje prawne. Jeśli pracodawca będzie chciał nam uprzykrzyć życie to skończy się to bardzo wysoką karą. W żaden sposób nam się to nie opłaca. Skoro chcemy pracować w tym samy zawodzie to trzeba będzie odejść z pracy i wtedy nie ma żadnego problemu i nikt nas nie oskarży o to, że staramy się podbierać naszemu pracodawcy klientów.

Wtedy działają prawa rynku i podobnych firm może być sto. Mając własną firmę i korzystając z etatu u naszego pracodawcy nie możemy korzystać z rozliczenia podatku liniowego. To, dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad tym czy nam się to opłaca czy nie. Jeśli wszystko się zgadza i wiemy, że i tak zarobimy na swoje utrzymanie to warto podjąć ryzyko. Jeśli nie wyjdzie to zawsze można będzie zrezygnować.

biurowiec

Składki ZUS

Trzeba się dowiedzieć tego jak mają wyglądać składki na ZUS, bo wszystko zależne będzie od tego ile zarabiamy. Jeśli zarabiamy powyżej 2100 zł to trzeba będzie odprowadzać pełne składki, a jeśli mniej to tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Lepiej dowiedzieć się dokładnie jak ma to wyglądać żeby nie popełnić błędu, bo może to być dla nas bardzo kosztowne.

Nie zawsze jest łatwo zarobić na te wszystkie składki, dlatego trzeba będzie przeliczyć wszystko bardzo dokładnie. Tylko wtedy wiemy czy nam się to opłaca czy nie. Niestety, jeśli jesteśmy na etacie to nie można liczyć na dofinansowanie z urzędu pracy na prowadzenie działalności. Trzeba sobie radzić samodzielnie, dlatego to również trzeba będzie uwzględnić w kosztach.

Własna firma i etat

Na wszystko trzeba mieć czas i to naprawdę bardzo dużo. Często jest tak, że nie chcemy kończyć pracy u pracodawcy, bo mamy stały dochód. Mamy pieniądze i wiemy, że sobie poradzimy, ale w pewnym momencie przychodzi nam do głowy pomysł na własną firmę. Warto, zatem pozostać na tym stanowisku, którym jesteśmy i spróbować sił. Sytuacja wygląda tak, że jeśli nam nie wyjdzie to kończymy prowadzenie własnej firmy. Można to zrobić w każdej chwili i nikt nam nie daje obostrzeń. Sami decydujemy, kiedy to zrobimy.

Jeśli okaże się, że nasza firma zaczyna coraz lepiej prosperować to trzeba będzie zwolnić się z pracy. Tak robi bardzo dużo osób, bo mogą dzięki temu zarabiać sami na siebie. Robi się tak tylko wtedy, kiedy jesteśmy na sto procent pewni, że lepiej być na swoim. Nie zawsze jest łatwo i raz jest lepiej, a raz gorzej, ale osoby, które pracują na swoim mówią, że nigdy by tej pracy nie zamieniły na etat u kogoś. To oznacza, że i my możemy spróbować i wtedy przekonamy się czy prowadzenie firmy jest takie łatwe jak nam się wydawało czy jednak jest to o wiele bardziej skomplikowane.

umowa o pracę

Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości to można będzie skorzystać z pomocy księgowego, który się bardzo dobrze zna na wykonywaniu tej pracy. Dobrze, że jest taka możliwość, że można pracować u kogoś i można próbować swoich siły w swojej firmie. Załatwienie wszystkich formalności związanych z założeniem firmy zajmuje nam kilka godzin, dlatego w wolnej chwili można będzie to zrobić.

Już od jutra można będzie spróbować swoich sił. Najważniejsza jest determinacja, ale i pomysł na biznes. Nie jest wcale wymyślić czegoś, co będzie popularne i co da nam możliwość utrzymania się na rynku. Jeśli coś takiego mamy w swojej głowie to nie ma, co czekać tylko trzeba szybko realizować pomysł. Im szybciej to zrobimy tym szybciej będziemy wiedzieć jak ma to wyglądać.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here