Kupno mieszkań – rynek wtórny czy pierwotny?
Zdjęcie: Adobe, 149656666, peterschreiber.media

Każdy z nas marzy o tym, by posiadać własne mieszkanie, które można byłoby od podstaw wykończyć i urządzić zgodnie ze swoimi preferencjami. Taka nieruchomość daje stabilność i niezależność, co jest niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa właścicieli oraz ich rodzin. Poszukując mieszkania, jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia będzie wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym.

Co wybrać?

Niepodważalną zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest jego stosunkowo niższa cena. Przeważającą o decyzji zakupowej cechą może być również to, że szukamy mieszkania w ściśle określonej przez nas lokalizacji, w której nie ma przeznaczonych na zakup mieszkań deweloperskich. Rynek wtórny obarczony jest jednak pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim używane wcześniej mieszkanie może posiadać usterki, których w pierwszej chwili nie widać, a które pociągają za sobą późniejsze duże koszty. Inną trudnością może być fakt, iż mieszkanie z rynku wtórnego jest już wykończone, co nie musi zgadzać się z preferencjami nowego nabywcy.

Kupno mieszkania od dewelopera pozbawione jest wad lokali używanych. Decydując się na rynek pierwotny, można więc liczyć na szereg zalet nowej inwestycji. Jedną z najważniejszych jest pewność, że mieszkanie będzie spełniać wszystkie oczekiwania kupującego. Istnieje ogromny wybór nowych mieszkań, od kawalerek po rozległe apartamenty, dlatego nie trudno jest znaleźć lokal o idealnym metrażu. Istotną kwestią jest także możliwość zindywidualizowania nieruchomości, gdyż większość deweloperów pozwala na własne aranżacje, np. dodanie, przesunięcie czy zlikwidowanie ścianki działowej. Inwestorzy starają się sprostać wszelkim wymaganiom, oferując zarówno lokale w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, duże kompleksy osiedlowe albo kameralne, ogrodzone od innych budynki.

Mieszkanie deweloperskie może zostać wykończone pod klucz, zgodnie z życzeniami nabywcy. Wystarczy, że wybierze on materiały i kolory, a deweloper dopilnuje wszystkich prac. Ewentualne usterki i błędy podlegają reklamacji i możliwości szybkiej poprawy, co nie jest tak proste w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Warto również zwrócić uwagę na udogodnienia, takie jak windy i podjazdy, które zapewniają możliwość swobodnego i łatwego poruszania się osób niepełnosprawnych, starszych oraz matek z wózkami dziecięcymi. Deweloperzy w nowym budownictwie mają możliwość wykonania takich udogodnień, podczas gdy w starszych budynkach z reguły ich nie ma.

Pomoc w kupnie mieszkania

Zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, kupujący może poszukać pomocy profesjonalnego doradcy. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w profesjonalny sposób przeprowadzą całość procesu zakupowego, co jest niezwykle pomocną, a niekiedy wręcz niezbędną usługą. Poszukując mieszkania w Szczecinie, warto skontaktować się z biurem Elite Nieruchomości lub przejrzeć ich ofertę na stronie internetowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here