Kotły centralnego ogrzewania w niewielkich domach – poradnik przed zakupem

0
835

Domy o niedużej powierzchni to często wybierane rozwiązanie budowlane. Domy takie są idealne do zamieszkiwania przez rodziny dwupokoleniowe. Są łatwe w ogrzewaniu, tańsze w wykończeniu oraz otrzymaniu. Jeśli zastanawiasz się po jaki rodzaj kotła do ogrzewania centralnego warto sięgnąć – poniżej udzielamy kilku porad. Dowiesz się jakie kotły są najlepszym wyborem w przypadku domów o niedużej powierzchni.

Ogrzewanie domów o małej powierzchni – funkcjonalne i komfortowe

W domach o niedużej powierzchni najczęściej znajdują się: jedna łazienka oraz oddzielne pomieszczenie WC. Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie w planach konstrukcyjnych domu osobnego pomieszczenia, w którym będzie znajdować się kotłownia. Może w niej znajdować się zarówno piecyk jak i zapas paliw opałowych, które będziemy w niej magazynować.

Stosowane w takich domach kotły powinny nadawać się zarówno do ogrzewania wody w kaloryferach jak i wody użytkowej, wykorzystywanej w kuchni i łazience. Dlatego – kocioł, który wybierzemy, powinien być dwufunkcyjny.  W jego konstrukcji powinien znajdować się podstawowy wymiennik oraz wymiennik dodatkowy, dedykowany właśnie do nagrzewania wody użytkowej. W kotłach takich nie magazynuje się wody – jest ona podgrzewana na bieżąco, w czasie jej użytkowania.

Zaletą kotłów dwufunkcyjnych są ich stosunkowo niewielkie rozmiary oraz prosta, kompaktowa konstrukcja. Piecyki takie nie zajmują dużo powierzchni, mogą być z łatwością powieszone na ścianie, w miejscu, w którym będą najmniej zawadzać. Pomieszczenie, w którym zawiśnie kocioł powinno mieć jednak objętość przynajmniej 6-7 metrów sześciennych oraz – co niezwykle istotne – dostęp do systemu wentylacji wraz z kratką ułatwiającą odprowadzanie mas powietrza.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu?

Kotły kotłom nierówne. Z tym prostym stwierdzeniem zgodzą się wszyscy użytkownicy tych urządzeń. Przeglądając dostępne warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. P

rzede wszystkim – warto upewnić się, czy urządzenie zaopatrzone jest w etykietę energetyczną. Choć może wydawać się to nieistotne, to jednak powinna znajdować się na wszystkich sprzedawanych urządzeniach o mocy mniejszej niż 70kW. Etykieta zawiera najważniejsze informacje na temat klasy energetycznej danego urządzenia, jego oddziaływaniu na środowisku naturalne oraz poziomie hałasu, które emituje piecyk w czasie pracy. Osobom poszukującym urządzeń wysokiej jakości polecamy Cichewicz kotły c.o., przeznaczone między innymi do domów mieszkalnych o niedużej powierzchni.

Sprawność sezonowa to parametr określający procentowy stosunek produkowanej energii cieplnej względem energii zużywanej przez dane urządzenie. Urządzenie najwyżej klasy to te, który efektywność energetyczna jest na poziomie powyżej 90 procent. Urządzenia klasy C – najniższej – są efektywne na poziomie 75-81 procent.

Efektywność ogrzewania to parametr informujący o średniej sprawności danego kotła w wytwarzaniu energii cieplnej. Najlepiej sprawdzają się oczywiście kotły o kasie A, które potrafią być nawet o kilkanaście procent bardziej sprawne niż urządzenia klasy C.

Gwarancja to kolejna ważna kwestia, którą warto mieć na uwadze. Najczęściej, gwarancja udzielana jest na okres 2 lat i powinna obejmować wszystkie elementy konstrukcyjne danego piecyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here