Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Aby osiągnąć sukces na giełdzie, nie wystarczy kupować dużej liczby akcji, a następnie liczyć na ich drogą sprzedaż. Niezwykle ważna jest wiedza na temat mechanizmów rządzących giełdą. Początkujący inwestorzy powinni dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, czym jest i jakie korzyści przynosi dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego? 

O dywersyfikacji portfela inwestycyjnego słyszy wiele początkujących inwestorów, którzy myślą o tym, by zakupić akcje onlineEksperci wskazują, że odpowiednie zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się na zawirowania rynkowe i ograniczenie ryzyka. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo utraty zainwestowanych środków. 

Dywersyfikacja portfela pełni niezwykle istotną rolę. Jeżeli początkujący inwestor lekceważy tę kwestię, wówczas może to przynieść mu wiele negatywnych konsekwencji. Najważniejsza kwestia to utrata wartości zakupionych aktywów, co skutkuje tym, iż zrealizowana inwestycja nie przyniesie żadnych korzyści. 

Istotą dywersyfikacji jest kupowanie jak najbardziej zróżnicowanych typów aktywów. Chodzi o to, by kupować akcje firm z różnych branż. Wówczas nawet, gdy dojdzie do spadku wartości cen danych akcji, inne z pozostałych branż prawdopodobnie zyskają, a łącznie wysokość strat będzie mniejsza. Chęć ograniczenia ryzyka to cel, który przyświeca wszystkim inwestorom chcącym odnieść sukces. 

Strategie dywersyfikacyjne, które warto znać 

Co zrobić, by wprowadzić w życie strategię dywersyfikacji portfela inwestycyjnego? Kwestia najważniejsza to fakt, by liczba posiadanych przez nas papierów wartościowych była jak najwyższa i by były one jak najmocniej zróżnicowane. 

Aktywa powinny też wyróżniać się tym, by być ujemnie skorelowane. Ceny poszczególnych składowych portfela powinny poruszać się w różnych kierunkach. Najważniejszym elementem wyróżniającym zdywersyfikowany portfel inwestycyjny jest ekspozycja na jak największą liczbę branż i sektorów. Wtedy będziemy zabezpieczeni na ryzyko ewentualnych krachów giełdowych. 

Osoby, które decydują się na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, powinny również mieć na uwadze dywersyfikację geograficzną. Warto stawiać na zakup na zakup jak największych liczby aktywów z różnych rynków, ponieważ to też wpływa na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. 

Zróżnicowane klasy aktywów to podstawa

Zdywersyfikowany portfel inwestycyjny wyróżnia się tym, że stawiamy na zakup jak największej liczby zróżnicowanych aktywów. W tym celu należy kupować akcje, obligacje, metale szlachetne, nieruchomości i wiele innych. Im większa liczba typów aktywów, tym większe są nasze szanse na sukces. Dzięki temu ograniczymy ryzyko związane z prowadzonymi inwestycjami oraz zmniejszymy skalę ewentualnych strat ponoszonych przez nas w momencie, gdy będą występować duże spadki na giełdzie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here