umowy zlecenia

W Polsce na umowę zlecenie jest zatrudnionych wiele osób. To najpopularniejsza ze wszystkich dostępnych umów, dlatego wiele osób zastanawia się jak to jest z liczeniem stażu pracy, jeśli tych umów często mają dziesiątki?

Czy to w ogóle się w to wlicza i czy pracują tylko dla pracy czy może dla przyszłej emerytury?

Pracodawca woli pracownika zatrudniać na umowę zlecenie, ponieważ generuje to o wiele mniejsze koszty, a przecież o nic innego się dzisiaj nie rozchodzi jak o pieniądze. W biznesie nie ma sentymentów tylko liczy się to ile można zarobić i jak wiele można zyskać. Staż pracy jest uregulowany przepisami prawa i trzeba wiedzieć, czym to jest i jak to w ogóle wygląda.

Jeśli uda nam się osiągnąć odpowiedni staż pracy to można będzie przejść na emeryturę i otrzymać sporo pieniędzy. Oczywiście to wszystko zależne jest od wysokości składek, jakie były opłacane przez te wszystkie lata. Jeśli nie było tego za dużo to nie ma się, co spodziewać wysokiej emerytury. Jeśli jesteśmy jedynie na umowie zlecenie to pamiętajmy, że trzeba każdego miesiąca odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.

Od kilku lat obowiązuje nowy bardziej restrykcyjny przepis, który jasno mówi, że nawet, jeśli umowa zlecenie opiewa na kwotę mniejszą od minimalnego wynagrodzenia to i tak składka musi być odprowadzana. To, dlatego w ostatnim czasie takich umów jest znacznie mniej. Pracodawcy widzą, że jakiekolwiek kombinacje im się i tak nie opłacają. Jest też dobra wiadomość dla studentów, którzy nie ukończyli dwudziestego szóstego roku życia, bo oni nie muszą składek za umowę zlecenie odprowadzać.

czy umowy zlecenia wlicza się do stażu pracy

To, dlatego często w ogłoszeniach widać, że szukają studentów, bo im się ich zatrudnienie o wiele bardziej opłaca. Jeśli chodzi o to czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy to nie ma dobrych wiadomości.
Niestety, ale, mimo że odprowadzamy składki na ubezpieczenie społeczne to nie ma możliwości żeby naliczyć okres zatrudnia i zwiększyć swój staż pracy. To, dlatego umowy zlecenie są tak mało opłacalne i coraz mniej osób się na to godzi. Do stażu pracy wlicza się tylko okresy pracownice, co oznacza, że jest to między innymi służba wojskowa czy nawet pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.

Praca na umowie zlecenie

Wielu pracodawców starało się wykorzystać pracownika jak tylko to było możliwe. To, dlatego wprowadzono taką umowę, bo właściwie pracodawca za nim nie odpowiadał. Osoby, które były na umowie zlecenie nie widziały od dawna urlopu i pracowały na swoje utrzymanie bez względu na to czy były chore czy zdrowe. Tak to do tej pory wyglądało. Obecnie się trochę zmienia, ale to jednak nie jest to, co powinno.

Pytanie to, kto stworzył coś, co jest tak niekorzystne dla pracownika i przez te wszystkie lata transformacji tego nie zmienił? Widać, że lobby przedsiębiorców ma się bardzo dobrze, dlatego zwykły pracownik nie ma innego wyjścia i musi na tym pracować. Dobrze, że trzeba dzisiaj odprowadzać składki od każdej umowy zlecenie bez względu na kwotę, która na niej widnieje, bo to było jeszcze bardziej niekorzystne dla osób, które na takich umowach było.

Tych osób było bardzo, ale to bardzo dużo, bo każdy pracodawca, który miał tylko możliwość to kombinował jak dla siebie zyskać jak najwięcej. To, co się dzieje z pracownikiem nie miało dla niego znaczenia. Dzisiaj to pracownik jest ważny, bo pracownik nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Rynek pracy ma się bardzo dobrze, dlatego pracodawca, który chce coś kombinować nie ma szans żeby znaleźć pracownika. Wreszcie pracownicy mają trochę sprawiedliwości i dlatego warto z tego korzystać.

staż pracy

Byłoby lepiej gdyby umowy zlecenie w ogóle nie było, ale na razie nic się tutaj lepszego nie zapowiada. Jeśli szukamy pracy, a otrzymujemy właśnie taką umowę to można popracować kilka miesięcy, ale nie kilka lat, bo mamy na tym większe straty niż zyski, a przecież nie chcemy takiego rozwiązania. Z drugiej strony gdyby nie umowa o dzieło to wiele firm nie poradziłoby sobie z ich utrzymaniem. Może ludzie nie mają korzystnych warunków, ale z drugiej strony mają pracę.

W ten sposób również trzeba do tego podchodzić, że nie wszystko jest takie złe jak na pierwszy rzut oka może wyglądać. Nie ma umowy, która ma same zależy czy sam wady. W przypadku umowy o dzieło jest jeszcze gorzej, bo tam nie przysługuje nam tak naprawdę nic.
Nie ma ubezpieczenia, nie ma stażu jest tylko to, co zarobimy dla siebie. Czytając, co mamy z korzystania z tej umowy szybko dojdziemy do wniosku, że jednak umowa zlecenie jest o wiele lepsza i będziemy się cieszyć, że na niej możemy być.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here