czas pracy nauczyciela

Praca nauczyciela budzi wiele kontrowersji. Znajdziemy wiele osób, które powiedzą, że chciałby pracować tak krótko jak nauczyciele, ale jeśli miałby okazje zamienić się z nimi miejsca i pracować w szkole to nikt nie chce. Niestety, ale, mimo że takie osoby krótko pracują to ta praca jest bardzo stresującą i wymagająca. Tak to wygląda w praktyce. Na pewno w Polsce nauczyciele pracują o wiele krócej niż nauczyciele z krajów Unii Europejskiej.

Różnica w średniej tygodniowej to prawie dwie godziny, a zatem dość sporo. Do tego dochodzą wolne święta, ferie czy wakacje. Na pewno nauczyciele mają łatwiej, ale praca z uczniami zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie jest łatwa, dlatego trzeba się do tego nadawać. Trzeba być bardzo mocno odpornym, a nie każdy taki jest. Dzieci w każdym wieku są dzisiaj inne niż dawniej. Mają inne priorytety i inne możliwości, dlatego zachęcenie ich do nauki nie jest łatwe. Trzeba wiedzieć jak to zrobić żeby cel był osiągnięty.

Czas pracy nauczyciela

Nauczyciela obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Ma wolne wszystkie soboty i wszystkie świta. Jeśli nie jest to szkoła wieczorowa albo zaoczna, bo wtedy sobota i niedziela mogą być normalnymi dniami pracy. Z jednej strony godziny pracy nauczyciela reguluje Kodeks pracy, ale z drugiej strony jest jeszcze Karta nauczyciela wszystkie przepisy zostały stworzone w ten sposób żeby było jasne ile może pracować nauczyciel, a ile nie.

Nauczyciel nigdy nie będzie pracował tak jak zwykły pracownik w biurze czy na budowie. Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę. Nie może tez przekraczać czterdziestu godzin na tydzień, a tydzień jak zostało napisane wyżej ma pięć dni.

Przerwy w pracy

Tych przerw jest bardzo dużo, bo każdy weekend jest wolny, ale jeśli jest długo weekend to nauczyciel również nie przychodzi do pracy. Przetrwa na święta oznacza, że nauczyciela w pracy nie ma aż do Nowego Roku. Dokładnie tak samo będzie ze świętami wielkanocnymi, a zatem nauczyciel ma wiele przywilejów. Do tego dochodzą ferie, które trwają dwa tygodnie. Za wszystkie dni nauczyciel ma płacone dokładnie tak samo jest z wakacjami. Oczywiście nauczyciel w odróżnieniu od zwykłego pracownika ma więcej przerw, bo dla niego każda przerwa między lekcjami to przerwa na odpoczynek.

tygodniowy czas pracy nauczyciela

Co składa się na pracę nauczyciela?

Jest to pensum oraz inne czynności, które związane są z obowiązkiem szkolenia się nauczyciela w tym zawodzie. Nauczycie w czasie pracy nie tylko uczy dzieci, ale również uczestniczy w posiedzeniach rady pedagogicznego czy ocenia prace uczniów. Bardzo często nauczycielom jest zarzucane, że krótko pracują, na co oni odpowiadają, że zanoszą pracę do domu. Chodzi tutaj o przygotowywanie się do zajęć, ale również i sprawdzenia klasówek czy wypracować.

Im więcej uczniów jest tym więcej jest pracy, dlatego nauczyciel w domu też ma, co robić. Za ten czas oczywiście nie ma płacone. Bycie nauczycielem nie jest łatwe, dlatego wiele osób, które chcą nim być po krótkim czasie rezygnuje. Pracy jest bardzo trudno i nigdy nie jest łatwo, dlatego jeśli ktoś nie ma predyspozycji do wykonywania takiej pracy to nie będzie wiedział jak ma sobie z nią poradzić. Na pewno nie jest to zajęcie dla każdego.

Pensja nauczyciela

Na pewno pensja nie jest zbyt wysoka, bo takie są w Polsce realia. Byłoby lepiej gdyby nauczyciele tych pieniędzy mieli więcej, bo wtedy motywacja do pracy byłaby większa, a nam przecież na tym zależy. Jeśli motywacja jest na wysokim poziomie to automatycznie przekłada się to, na jakość nauczania. Dzisiaj ze znalezieniem nauczyciela, który ma odpowiednie podejście do uczniów jest bardzo trudne.

jaki jest tygodniowy czas pracy nauczyciela

Wiele osób wybiera taką pracę, bo wiedzą, że nie trzeba dużo pracować i szybko można będzie przejść na emeryturę. Taka osoba praktycznie nic nie wniesie, jeśli chodzi o nauczanie uczniów, a przecież nie tędy jest droga. To ma dawać efekty i dzieci mają się uczyć, mają zdobywać wiedzę, która w przyszłości na pewno im się przyda. Może nie wszystka, ale na pewno coś z tego, co się nauczyli w szkole zapamiętają.

Nauczyciele, którzy chcą być dobrzy w wykonywaniu swojego zawodu muszą przechodzić dodatkowe szkolenia. Uczą się sami jak lepiej i wydajniej uczuć i wtedy są z tego pozytywne efekty. Jeśli dotrze się w jakiś sposób do uczniów i ich zachęci do nauki to jest to wielki sukces nauczyciela i może być z siebie dumny. Nauczycieli obecnie brakuje, dlatego warto przeliczyć sobie czy to nam się opłaca i czy można na tym zarobić, a później można będzie skończyć studia i spróbować swoich sił.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here