przyczyny bezrobocia

O bezrobociu mówimy wtedy, gdy nie posiadamy pracy zarobkowej, a jesteśmy zdolni do jej wykonywania. Główną przyczyną tego zjawiska jest niewystarczająca liczba wolnych miejsc pracy dla osób ubiegających się o nią. Liczba osób, którzy nie wykonują żadnej pracy zarobkowej, ani nie prowadzą działalności gospodarczej, w danym regionie jest jednym ze wskaźników, który służy ocenie warunków ekonomicznych.

Jakie są główne przyczyny bezrobocia w Polsce?

Spadek popytu – od wielu czynników jest uzależniony popyt na dane zawody. Obecnie w naszym kraju można zaobserwować zapotrzebowanie na zawody związane z branżą informatyczną, budowlaną oraz technologiczną. Mamy nadwyżkę ekonomistów, osoby po tym kierunku studiów bardzo często zmieniają branżę, w innym wypadku grozi im bezrobocie.

Postęp technologiczny – to czynnik, który zarówno przyczynia się powstawania miejsc pracy, ale i do utraty zatrudnienia. Dotyczy to głównie osób, które wykonują nieskomplikowane czynności manualne, w przyszłości mogą one zostać zastąpione przez maszyny.

Przeczytaj też: http://www.plenergia.pl/nowa-praca-jak-dobrze-ja-rozpoczac/

Outsourcing pracy – mówimy o nim, gdy dochodzi do redukcji etatów w danym przedsiębiorstwie. W wyniku tego firma zleca zewnętrznym działalnościom, wykonywanie konkretnych zadań. W niektórych przypadkach może dojść do przeniesienia pracownika, do innego przedsiębiorstwa.

Bezrobocie dobrowolne – czasami osoby, które są w wieku produkcyjnym oraz są zdolne do wykonywania pracy zarobkowej, po prostu nie chcą pracować. Dochodzi wtedy do dobrowolnej rezygnacji z pracy.

Relokacja -do bezrobocia może również dojść na skutek zmiany miejsca zamieszkania. Wiele osób, zwłaszcza tych młodych przenosi się do większych miast, z myślą o lepszej pracy i o lepszych zarobkach. Gdy są już na miejscu, nie zawsze udaje im się znaleźć tą wymarzoną pracę, w wyniku tego lądują na bezrobociu.

Osoby nowe na rynku pracy – mowa tutaj o osobach, które dopiero co ukończyły studia wyższe, nie mają doświadczenia, a szukają pracy w wyuczonym zawodzie. Nie zawsze jest łatwo znaleźć coś sensownego, głównie wynika to ze zbyt niskich kwalifikacji kandydatów.

Źródło: https://www.taxnews.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here