Najprostsze sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Niska zdolność kredytowa to dla wielu Polaków spory problem, który potrafi okazać się niezwykle uciążliwy, kiedy na przykład przydarzy się nam jakiś nagły wypadek i potrzebne będą dodatkowe środki (na przykład na zakup zepsutej niespodziewanie lodówki czy pralki). Może ona również stać nam na drodze do otrzymania wymarzonego kredytu samochodowego czy kredytu hipotecznego. Możemy więc wpaść w pewnym momencie na pomysł, aby w jakiś sposób ją podnieść. Tylko jak to zrobić? Jakie są najprostsze sposoby na poprawę zdolności kredytowej?

Rezygnacja ze zbędnych obciążeń

Każde aktualnie posiadane zobowiązania obniżają naszą zdolność kredytową, ponieważ oznaczają, że po ich uregulowaniu co miesiąc mamy do dyspozycji mniej środków. Dlatego też, o ile mamy taką możliwość, spłata niektórych z nich pozytywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza, jeśli któryś kredyt czy pożyczka niedługo się kończy i pozostała nam do uregulowania jedynie niewielka suma.

Jednak nawet, jeśli nie możemy sobie pozwolić na wcześniejszą spłatę zobowiązań, wciąż może istnieć możliwość, aby poprawić swoją zdolność kredytową poprzez rezygnację ze zbędnych obciążeń. W jaki sposób? Wystarczy, że zrezygnujemy z posiadanych, ale nieużywanych produktów bankowych, takich jak karty kredytowe czy kredyty odnawialne, które miały posłużyć „na wszelki wypadek”. Co istotne, nawet jeśli przyznane nam limity pozostały nietknięte, banki i tak postrzegają takie zobowiązania jako obciążenie, co oznacza obniżenie zdolności kredytowej.

Pozytywne wpisy w historii kredytowej

Kiedy mówi się o tym, co zwiększa szanse na otrzymanie kredytu, wysokie dochody to czynnik, który wymienia się najczęściej. Bez wątpienia są one istotne, natomiast wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest dla banków pozytywna historia kredytowa. Musimy pamiętać, że jest ona świadectwem tego, jak dotychczas spłacaliśmy swoje zobowiązania, a więc mówi bankowi, czego może się on po nas spodziewać.

Historia kredytowa wypełniona negatywnymi wpisami dotyczącymi spóźnień w spłacie zobowiązań nie wzbudzi w kredytodawcy zaufania. Również pusta historia kredytowa wbrew pozorom nie jest dobrą rzeczą. Boleśnie przekonują się o tym zwłaszcza młodzi ludzie, którzy często unikają zadłużenia się, a potem przeżywają rozczarowanie, kiedy bank odmawia im kredytów na wysokie kwoty (na przykład samochodowych bądź hipotecznych) mimo odpowiednich dochodów.

Wynika to w wielu przypadkach właśnie z braku historii kredytowej, która sprawia, że dana osoba jest dla banku wielką niewiadomą. Jest w końcu szansa, że będzie to rzetelny i wiarygodny klient, ale jest również prawdopodobieństwo, że kredyt nie będzie spłacany w terminie.

Tak więc stosunkowo prostym i tanim, aczkolwiek nie szybkim, sposobem na podniesienie swojej zdolności kredytowej jest wygenerowanie pozytywnych wpisów w naszej historii kredytowej w BIK-u. Jak to zrobić? Wystarczy, że weźmiemy kredyt na bardzo niewielką sumę bądź raty 0% na tani przedmiot, a następnie zadbamy o to, aby na pewno uregulować zobowiązanie na czas.

Nie warto tego sposobu wypróbowywać, jeśli nie mamy pewności, czy będzie nas stać na taki wydatek. Jeśli bowiem nie będziemy opłacać rat na czas, osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego i tylko jeszcze bardziej obniżymy swoją zdolność kredytową. Należy więc zachować pewną ostrożność.

Co robić, kiedy nie ma możliwości poprawy zdolności kredytowej?

Załóżmy, że kredyt potrzebujemy otrzymać natychmiast, a przynajmniej jak najszybciej, i nie mamy możliwości, aby cierpliwie działać i poprawiać swoją zdolność kredytową. Czy w takim przypadku nie mamy absolutnie żadnych szans na otrzymanie kredytu?

Nawet w bardzo trudnej sytuacji istnieje możliwość uzyskania od banku pozytywnej odpowiedzi – niezbędna będzie jednak pomoc ekspertów. Habza Finanse to ceniony pośrednik kredytowy, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom jest w stanie pozyskiwać dla swoich klientów korzystne kredyty, nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej. Dlatego też zdecydowanie warto się z nim skontaktować.

Podsumowanie

Poprawa swojej zdolności kredytowej nie musi być wcale taka trudna, chociaż nie da się ukryć, że z reguły nie będzie ona pozbawiona kosztów bądź bardzo szybka. Mimo wszystko warto nad zdolnością kredytową popracować, ponieważ nawet, jeśli w danej chwili nie planujemy brać żadnych kredytów, to może się to w późniejszym czasie zmienić (na przykład w momencie, kiedy zapragniemy posiadać własne cztery kąty, ale z uwagi na niedostateczne środki potrzebny nam będzie kredyt hipoteczny).

Jeśli potrzebujemy funduszy już teraz i doskwiera nam brak zdolności kredytowej, warto zwrócić się do wcześniej wspomnianego pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Samodzielne próby nie tylko prawdopodobnie zakończą się otrzymaniem od różnych banków szeregu negatywnych odpowiedzi, ale także obniżeniem w ten sposób jeszcze bardziej swojej zdolności kredytowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here