Karnisze metalowe – wszystko co musisz wiedzieć o ich wyborze i montażu

0
1353

Chcąc kupić karnisz, spotkamy się z jego różnymi rozmiarami, kształtami oraz tworzywami, z jakiego został wykonany. W dzisiejszym artykule przedstawimy jak dobrać odpowiedni karnisz metalowy oraz, co najważniejsze, jak w prawidłowy sposób go zamontować.

Po pierwsze: jak wybrać karnisz metalowy?

Do wyboru mamy karnisze metalowe 16 mm, 19 mm oraz 25 mm. Tak jest w przypadku rurki o klasycznym kształcie. Możemy również zdecydować się na karnisz kwadro o grubości np. 20 mm. Jeśli wybieramy karnisz do kuchni i wiemy, że znajdzie się na nim jedna lekka firanka, to bez problemu możemy postawić na wersję 16 mm. Oczywiście pojedynczą, ponieważ jeśli nie zamierzamy wieszać zasłon, to druga rurka byłaby całkowicie zbędna.

Do salonów, szczególnie tych, które lubią sie z masywnymi firanami i zasłonami polecamy karnisze metalowe 25 mm, najlepiej podwójne. Dzięki temu możliwe będzie bezproblemowe przesuwanie zarówno firanek, jak i zasłon oraz będziemy mieli pewność, że cięższe tkaniny nie przeciążą karnisza. Ponadto po metalowym karniszu w bardzo łatwy i swobodny sposób można przesuwać firanki. Jest to szczególnie istotne przy masywnych zasłonach. Wyeliminuje to konieczność siłowania się z tkaniną. Zapewnimy sobie tym swobodne przemieszczanie się zasłon, co jest niezwykle wygodne i praktyczne.

Po drugie: jak zamontować karnisz metalowy?

Gdy już zaopatrzyliśmy się w nasz karnisz, to przychodzi czas na jego zamontowanie. Montaż karnisza sam w sobie nie jest sprawą szczególnie trudną. Jednak aby efekt był zadowalający, należy dokonać szczegółowych pomiarów. W tej czynności wyjątkowo przydatna okaże się poziomica. Pozwoli ona na wyznaczenie równej linii do montażu karnisza. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wyglądałaby długa firana, powieszona na krzywo zamontowanym karniszu. Przy samej podłodze widać byłoby zaistniały problem. Takiej sytuacji chcemy uniknąć.

Montując karnisz, powinniśmy pamiętać również o odpowiednim dobraniu kołków rozporowych. Te powinny być stworzone z dobrego materiału i posiadać odpowiedni rozmiar. W tej kwestii wiele zależy od rodzaju ściany. Chyba że zaopatrzymy się w uniwersalne kołki. Następnie dobieramy sprzęt do wiercenia (wiertarka, młot udarowo-obrotowy) pamiętając o tym, aby wiertło dopasować do grubości kołka. Jednak poziomica, kołki oraz wiertarka to nie wszystko jeśli chodzi o prawidłowy montaż metalowych karniszy. Ważne są również odpowiednie proporcje.

Zastosuj się do wytycznych

Przyjęło się, że karnisz powinien być na tyle długi, żeby zaczynać i kończyć się około 15-25 cm przed i za wnęką okienną. Wygląda to estetycznie i pozwala na wyeksponowanie firan tak, aby nie wisiały w ścisku. Jeśli chodzi natomiast o odległość karnisza do samego okna, to powinna ona wynosić od 5 do 7 cm. Dlaczego? Niezależnie od tego, czy montujemy karnisz metalowy, czy jakikolwiek inny, który nie jest sufitowy, to zamontowanie go zbyt wysoko będzie wyglądało po prostu źle. Nie mówiąc już o odwrotnej sytuacji, gdy montujemy rurkę zbyt nisko. Pomniejszy to optycznie pokój i nie będzie korzystne zarówno dla samego karnisza, jak i firanek i okna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here