Kamizelka ratunkowa – cena, jakość, rodzaj…Jaką wybrać?

0
1064

Sezon letni nieubłaganie się zbliża a wraz z nim – możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie – wzrasta również popyt na wszelkiego rodzaju akcesoria, które są z nimi bezpośrednio związane. Kiedy na Twoim zakupowym celowniku znajduje się kamizelka ratunkowa cena nie powinna odgrywać pierwszorzędnej roli – wszak chodzi o ochronę Twojego zdrowia i życia. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Kamizelka ratunkowa a asekuracyjna

Nie każda kamizelka może uzyskać miano “ratunkowej”. Duża część dostępnych opcji na rynku stanowi jedynie środki asekuracyjne. Czym się różnią? Otóż kapok ratunkowy poddawany jest rozmaitym testom w specjalnych oddziałach certyfikujących. Jego posiadanie regulowane jest literą prawa na jednostkach pływających. Ma za zadanie utrzymać człowieka (nawet nieprzytomnego) na powierzchni wody niezależnie od warunków zewnętrznych. Kamizelka asekuracyjna natomiast sprawdzi się świetnie w przypadku osób potrafiących pływać – wspomaga ona utrzymanie się na powierzchni, ale nie gwarantuje niezawodności w tak ekstremalnych warunkach, jak w przypadku kamizelki ratunkowej. Wyposażona jest za to w pewne ulepszenia, np. kamizelka wędkarska posiada mnóstwo praktycznych kieszonek, a kamizelka asekuracyjna damska w celu poprawy komfortu noszenia została specjalnie wyprofilowana.

Jakie warunki musi spełniać kamizelka ratunkowa?

Jak już wyżej wspomniano, kamizelka ratunkowa poddawana jest próbom wytrzymałościowym, mającym na celu zweryfikowanie, czy dany egzemplarz nadaje się do użytku. Co podlega sprawdzeniu?

  • Wytrzymałość na całkowite zanurzenie w ogniu na czas 2s (nie może ulec spaleniu ani stopieniu)
  • Łatwość założenia oraz zdolność do poruszania się w niej (nie może krępować ruchów)
  • Kamizelka ratunkowa musi pozwalać na bezpieczny skok do wody z wysokości max 4,5m – bez ryzyka uszkodzenia ciała osoby noszącej kamizelkę
  • Zapewnia utrzymanie nieprzytomnej osoby w wodzie, a w razie jej niekorzystnego ułożenia (w sytuacji, gdy usta i nos są zanurzone) gwarantuje obrócenie jej do pozycji, w której może swobodnie oddychać
  • Jej konstrukcja musi pozwalać na przepłynięcie nie długiego dystansu

Mogłoby się wydawać, że w związku z tak skomplikowanymi testami którym jest poddawana kamizelka ratunkowa cena będzie niebotycznie wysoka. Nic bardziej mylnego!

Kamizelka ratunkowa – cena oraz gdzie ją kupić

Chcąc zakupić wysokiej jakości produkt, cena to aspekt drugorzędny – jesteśmy skłonni zapłacić więcej, byle tylko mieć pewność, że nasze oczekiwania zostaną spełnione w 100%. Gdy w grę wchodzi kamizelka ratunkowa cena to coś, na co nie powinno się zwracać szczególnej uwagi – pierwsze skrzypce ma grać przede wszystkim jakość. Czy oznacza to, że dobry kapok jest bardzo drogi? Ależ skąd! Zajrzyj na stronę gokajak.com i zaopatrz się w najwyższej klasy sprzęt już za niewiele więcej niż 100zł. Myślę, że to niewiele – a Ty jak uważasz?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here