5 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

Znajomość języka obcego i umiejętność posługiwania się nim w różnych sytuacjach, jest niemal na wagę złota. Wszak chcemy być postrzegani jako kosmopolityczni, a niekoniecznie jako zaściankowi. Naukę w szkołach rozpoczyna się już od pierwszej klasy, dzięki temu dzieci mogą poznać język obcy bardzo dobrze. Warto tutaj zauważyć jeszcze jeden istotny aspekt. Otóż małe dzieci mają umysł niczym „gąbki” i bardzo szybko przyswajają wiedzę. Niestety osoby z pokolenia lat np. 70-tych, czy wczesnych 80-tych nie miały takiej możliwości nauki, przez to aby nauczyć się solidnie języka obcego musiały płacić nie małe pieniądze za kursy. Wraz z reformą edukacji dzieci będą zdawać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego, czy innego języka obcego. Egzamin ukarze stan ich wiedzy teoretycznej i praktycznej, jest to swego rodzaju mała matura. Jednak warto zachęcać dzieci do nauki języka obcego również z innych powodów.

Powód pierwszy – ucz się i studiuj za granicą

Obecnie uczniowie mogą korzystać z wielu stypendiów, zatem wbrew pozorom nauka poza granicami Polski nie jest droga. Jednak aby móc się starać o przyjęcie do zagranicznej szkoły, konieczna jest doskonała znajomość języka obcego. Można już zdecydować się na naukę w angielskim liceum, szczególnie gdy chce się studiować na Oxfordzie, czy na Cambridge. Zatem tutaj konieczne jest osiągnięcie bardzo dobrego wyniku z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. Doskonały wynik z egzaminu z języka angielskiego jest również konieczny, jeżeli uczeń chce dostać się do liceum anglojęzycznego, dzięki któremu można zdawać międzynarodową maturę i otworzyć sobie drogę na prestiżowe studia.

Powód drugi – bo czynniki ekonomiczne są ważne

Dorośli ludzi, którzy są absolwentami studiów nie zawsze wykonują pracę po swoim kierunku. Nawet jeżeli pracują na stanowisku związanym z kierunkiem ukończonych studiów, również konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża, a jak wiadomo rekruter mając dwóch kandydatów z podobnym doświadczeniem, zatrudni szybciej osobę ze znajomością języka obcego. Dlatego warto otworzyć sobie „furtkę”, którą daje język obcy. Dzięki temu łatwiej można znaleźć zatrudnienie poza granicami kraju i zyskać wysokie zarobki. Dzięki temu Polacy przestaną być traktowani, jako tania siłą robocza, a będą docenieni na stanowiskach kierowniczych. Obecnie nauka w szkole daje dzieciom od wczesnych lat możliwość nauki języka obcego. Pierwszy raz znajomość języka zostanie sprawdzona podczas egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. To tak naprawdę pierwszy tak poważny krok, do dalszego rozwoju.

Powód trzeci – aby być obywatelami świata

Poznawanie nowej kultury i obyczajów niewątpliwie rozwija. Warto zatem zwiedzać świat i zwiedzać nowe miejsca. Jednak bez znajomości języka obcego nie jest do końca możliwe. Nie tylko ciężko zrozumieć np. co mówią do nas inni ludzie, ale również codzienne zakupy, czy też zamawianie posiłków jest bardzo trudne. Zatem nawiązanie znajomości tak naprawdę nie jest możliwe, tak jak dogłębne poznanie innej kultury. Wiadomo, że należy się rozwijać. Bycie Europejczykami zobowiązuje nas niejako do kosmopolityzmu, zatem zaściankowość należy absolutnie porzucić.

Powód czwarty – podejmuj właściwe decyzje

Otóż umiejętne posługiwanie się językiem obcym wymaga szybkiego i umiejętnego podejmowania decyzji. To swego rodzaju ćwiczenia dla mózgu, które dobrze rozwijają. Praca nad sobą jest bardzo ważna. Choć pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to znajomość języka angielskiego zwiększa inteligencję, ale również pozwala na podejmowanie szybszych i bardziej trafnych decyzji. Wpływa także na rozwój społeczny, gdyż „otwiera”na świat i zdecydowanie zwiększa zdrowy dystans poznawczy.

Powód piąty – dla rozwoju i szczęścia

Podczas nauki języka obcego zwiększają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To naprawdę dobry powód, aby się uczyć. Swoją drogą również kreatywność się rozwija, podobnie jak abstrakcyjne myślenie. Nauka języka obcego wpływa także na wyobraźnię, ale i rozwija tolerancję i zrozumienie innych kultur.

Zatem warto uczyć się języka obcego, gdyż jego znajomość może polepszyć sytuację materialną, ale również pozwoli poznać nowych, ciekawych ludzi, a także otworzyć się na inne kultury. Jednak pierwszym krokiem do tego, jest otrzymanie doskonałego wyniku na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego. Jest to swoista „furtka” do lepszej przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here