zarządzanie czasem

Systemów, dzięki któremu możemy odpowiednio zorganizować swój czas jest bardzo dużo. Na jaki się zdecydować? Proponujemy, aby postawić na klasykę, czyli 3 najbardziej prawdopodobne oraz najlepsze metody na zarządzanie czasem. Od ich opracowania minęło naprawdę skoro lat, ale to tylko pokazuje jak bardzo są niezawodne. W jaki sposób odpowiednio zarządzać czasem? Przekonaj się sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/zarzadzanie-czasem-metody-3-najbardziej-popularne/

Zarządzanie czasem metodą GTD

Metoda DTG, czyli z języka angielskiego Getting Things Done zostałam opracowana przez Davida Allena. W tej metodzie kluczowy jest zgromadzenie spraw oraz zarządzanie listami projektów czy też zadań. Ważne jest to, aby każda sprawa, która do ciebie trafia została oceniona pod kątem ważności.

Jeżeli wydaje ci się, że sprawa jest niepotrzebna, zabierająca czas i nic nie wnoszące do Twojej kariery to staraj się ją omijać. 

Cały system jest nieco bardziej złożony. Ale na Proponuję aby w przemyślany sposób radzić sobie z olbrzymią ilością różnego rodzaju dokumentacji, które trafiają na nasze biurka lub wypełniają skrzynki pocztowe.

Podstawą w GTD, którą warto jest wykorzystać jest reguła dwóch minut. Polega ona na tym że jeżeli jest jakaś istotna sprawa, która wpada do twojej skrzynki i zajmie ci ona dwie minuty lub mniej to zrób ją bez zastanowienia.

Zarządzanie czasem – metoda ABC

Przy zarządzaniu czasem bardzo ważne jest również bardzo prosta i szybka metoda ABC. Jej podstawą jest praktycznie wykorzystanie zasady Pareto, która mówi że większość efektów uzyskamy z mniejszej ilości wysiłków. Potocznie ta zasada jestem zła na zasadę 80/20.

Metoda ABC podzielono podzielenie kartki papieru na trzy kolumny. Pod literką A wpisujemy zadania, które Koniecznie musimy wykonać. Są to tak zwane priorytety. Pod literką B zapisujemy zadania, które możemy wykonać. Nie muszą być one szczegółowo pilne, ale możemy zlecić je współpracownikom. Literka C natomiast, to zadania najmniej istotne do zrobienia. Możemy je wykonać w przypadku kiedy uporamy się z zadaniami A oraz B.

Metoda Eisenhowera

Jest to metoda którą opatentował amerykański prezydent Dwight Eisenhower. Polega ona na tym że dzielimy kartka na 4 część. Na górze po lewej wpisujemy zadania ważne i pilne, obok po prawej zadania ważne, ale mniej pilne. Na dole miejsce na sprawy pilne i na samym końcu na błahe i nie pilne.

Cała sztuka polega na tym, żeby odpowiednie określić najważniejsze oraz najpiękniejsze sprawy i ustalić je jako priorytet. Organizowanie czasu pracy w taki sposób będzie z pewnością ułatwieniem. Do tego okaże się również produktywne. Dodatkowo wykonując takie czynności codziennie wbijesz je sobie jako nawyk i będzie Ci o wiele prościej z nich korzystać.

Zobacz też: http://www.plenergia.pl/porady-finansowe-miliardera/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here