Nie zawsze jest łatwo znaleźć pracę zaraz po studiach czy po szkole średniej. Często kształcimy się w takich kierunkach, które nam to utrudniają. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potrzebne jest duże doświadczenie i trzeba było je zdobywać w trakcie trwania studiów. Jeśli się tego nie zrobiło to, co teraz mamy zrobić? Pracować w innym zawodzie? Nie chcemy tego, ale przecież nie mamy też jak zdobyć tego cennego doświadczeni. Okazuje się, że rozwiązanie dla nas może być umowa o wolontariat. Oczywiście trzeba się nastawić na to, że nic za to nie otrzymamy. Trzeba będzie jeszcze do tego dopłacić, bo musimy się jakoś dostać do firmy, u której chcemy mieć wolontariat. Jeśli chodzi o emeryturę i jej wysokość to wolontariat się do tego nie zalicza.

Nie było składek, a zatem nie ma podstawy żeby nam cokolwiek tutaj naliczać. Można być na wolontariacie długie lata i niczego to nie zmieni. Jeśli nie mamy stałej pracy i nie ma odprowadzanych składek to nic nam z tego nie zostanie. Byłoby dobrze gdyby w firmie, która wybierzemy do odbycia wolontariatu można było później znaleźć pracę, ale często jest to bardzo trudne zadanie do wykonania. Wszystko jednak zależne będzie od naszego zaangażowania i podejścia. Im bardziej się staramy i mamy większy talent tym większe mamy szanse. Wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie zgadza się na wykonywanie swojej pracy bez wynagrodzenia. Może to być praca w organizacji pozarządowej jak i administracji publicznej. Wolontariusz nie wykonuje prac, a świadczenia, dlatego od razu widzimy, że tutaj nie ma mowy o pracy.

Nie ma, zatem co liczyć, że nasze świadczenia będą wliczane do stażu pracy i że w przyszłości coś na tym zyskamy. Jeśli jesteśmy młodzi to mamy o wiele łatwiej, bo można będzie liczyć na to, że mamy czas na taki wolontariat i przyjdzie również czas na prawdziwą pracę. Można udzielać się poza godzinami pracy w różnych organizacjach, bo po prostu lubimy to robić. Jest wiele organizacji, które wolontariuszy przyjmują, dlatego na pewno znajdziemy u nich miejsce dla siebie. Trzeba tylko pamiętać, że to okres przejściowy i jeśli traktujemy to, jako jedyne zajecie to na dłuższą metę nie ma to sensu. Mamy doświadczenie? Teraz trzeba szukać pracy w podobnym kierunku żeby tę wiedzę zastosować w praktyce.

Wolontariat dla każdego z nas


Nie ma ograniczenia wiekowego, jeśli chodzi o wolontariat. Wolontariatem są również staże, które odbywamy, jeśli jesteśmy bezrobotni. Obecnie wiele osób jest na takim stażu i to bez względu na to czy mają dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat. Za ich prace płaci państwo, a nie pracodawca. U niego pracujemy jakby za darmo, dlatego nie musi za nas odprowadzać żadnych składek. Pracodawca, jeśli ma takiego pracownika, a czasami i pracowników to wiele może zyskać. My, jeśli dobrze pracujemy i mamy jakiekolwiek szanse to możemy znaleźć w tej samej firmie prace. Rzadko się takie sytuacje zdarzają, ale może akurat nam się uda. Może być tak, że pójdziemy do nowej pracy i znowu czeka nas staż. Tak to właśnie dzisiaj wygląda, że można teoretycznie przepracować kilka lat, a praktycznie nie mieć przepracowanego żadnego roku wliczanego do emerytury. To, dlatego trzeba starać się znaleźć jakąkolwiek pracę żeby na tym więcej zyskać.

Tym bardziej, że staż to niska kwota, którą otrzymujemy każdego miesiąca i na pewno nie będzie nas to zadowalało. Z drugiej strony, jeśli nie mamy pracy to nawet te kilkaset złotych to już będzie coś. Warto dowiadywać się, na jakich zasadach odbywa się taki wolontariat i czy nam się to opłaca. Jeśli widzimy, że jest to dla nas szansa to nie pozostaje nam nic innego jak zgodzić się na wszystkie stawiane warunki. Wtedy na pewno będziemy o wiele bardziej zadowoleni, bo mamy miejsce pracy i możemy się tam wykazać. Wolontariusze można być nawet dzisiaj. Firm, które chętnie nas przyjmą jest bardzo dużo. Kto by nie chciał darmowego pracownika? Nawet, jeśli nie ma doświadczenia to może się wszystkiego nauczyć, a zatem jeśli tylko mamy możliwość i chęci to znajdziemy kogoś, kto będzie w stanie nam pomóc. Wolontariatu można będzie szukać między innymi przez Internet, ponieważ jest tam bardzo dużo ogłoszeń z całego kraju. Z tak dużej oferty każdy z nas bez względu na to ile ma lat znajdzie coś dla siebie. Gdyby wolontariat zaliczał się do przepracowanych lat to bylibyśmy bardzo zadowoleni, bo po godzinach można byłoby się gdzieś udzielać w jakieś organizacji i z biegiem lat przybyłoby nam tych przepracowanych godzin i lat. Na razie nie ma, co liczyć, że się może tak właśnie stać.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here