W jakim wieku dzieci mogą zacząć uczyć się programowania

W jakim wieku dzieci mogą zacząć uczyć się programowania? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy pragną, aby ich dzieci nauczyły się programowania. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, jaki jest odpowiedni wiek do nauki programowania.

Zaawansowanie języka

Jeżeli chodzi o wiek, w którym warto, aby dziecko rozpoczęło naukę programowania, wiele zależy od:

– Stopnia skomplikowania danego języka programistycznego.

– Umiejętności poznawczych danego dziecka.

Biorąc pod uwagę te czynniki, bardzo ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, w jakim wieku nauka programowania dla dzieci jest odpowiednia do rozpoczęcia. Przyjmuje się jednak, że podstawowe języki programowania, takie jak chociażby Assembly jest w stanie opanować uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej. Jest to możliwe dzięki stosowanej przez instakółko metodzie nauki przez zabawę. Dzięki temu dziecko po pierwsze nie zniechęca się do nauki programowania. Po drugie jest ono w stanie szybko przyswoić duże ilości wiedzy, w tym również stosunkowo skomplikowanej.

Co z nastolatkami?

Może się również okazać, że dla nastolatków programowanie za pomocą Assembly, będzie się niewystarczającym wyzwaniem. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się rozpoczęcie nauki programowania od języka Python. Przyjmuje się, że optymalnym wiekiem do nauki tego języka jest wiek od 14 roku życia, aczkolwiek zdarza się, że język ten opanowują w stopniu dobrym nawet ośmiolatkowie. Jest to możliwe właśnie dzięki odpowiedniemu wprowadzeniu do nauki programowania w ramach kursu Assembly organizowanego przez InstaKółko. W przypadku Pythona nauka programowania dla dzieci nie stanowi większego problemu, gdyż jest on mocno intuicyjny. Między innymi dlatego właśnie język ten są w stanie opanować zarówno uczniowie początkowych klas szkoły podstawowej, jak i również i szkoły średniej. Język ten jest doskonałym przykładem, że nie ma ściśle określonego wieku, w jakim dzieci mogą rozpocząć naukę programowania.

Nauka programowania dla dzieci nie ma ściśle określonych ram wiekowych. Przyjmuje się jednak, że w przypadku młodszych dzieci, lepszym rozwiązaniem może okazać się jej rozpoczęcie od prostych języków programowania, takich jak na przykład wspomniany przez nas wcześniej Assembly, w formie zabawy blokami. Wszystko więc tak naprawdę zależy po pierwsze od umiejętności dziecka, po drugie od jego zaangażowania, czego doskonałym przykładem są wspomniane przez nas wcześniej ośmiolatkowie rozpoczynający naukę Pythona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here