Opinie na temat pracy u siebie u i pracodawcy są podzielone. Niektórym osobom wydaje się, że pracodawca, który prowadzi własną firmę ma bardzo dobrze. Właściwie to nic nie robi tylko czeka aż pieniądze same zaczną spływać mu na konto. Gdyby to wszystko było takie łatwe to, dlaczego każdy z nas nie spróbuje swoich sił? Czy to nie powinno być dla nas bardzo ważne, bo przecież można w łatwy sposób dorobić się milionów? W rzeczywistości prowadzenie własnej firmy nawet jednoosobowej w Polsce jest bardzo trudne. Trzeba na samym początku znaleźć branże, która chcemy się zajmować.

Byłoby dobrze, chociaż trochę się na tym znać, bo przecież wtedy o wiele łatwiej jest wystartować. Jeśli nie mamy zielnego pojęcia o tym, co robimy to będzie nam bardzo trudno. Oczywiście, jeśli ktoś nie zaryzykuje to się nie przekona czy to jest dla niego. Problemów w Polsce są same składki. Najważniejszy jest ZUS. Trzeba go płacić bez względu na to czy mamy dochody czy nie. Państwo z tego żyje i to ma się znaleźć na państwa koncie. O ile na początku można korzystać z różnych ulg i udogodnień to później przyjdzie nam zapłacić przeszło 1200 złotych ZUS-u. teraz pozostaje kwestia podatków, ale to nie koniec kosztów. Zakładamy, że pracujemy sami, czyli trzeba utrzymać samochód, bo dzisiaj bez samochodu nie da się funkcjonować.

Opłaty, naprawy, paliwo to wszystko kosztuje. Jeśli mamy sklep to potrzebne jest pomieszczenie i kolejne koszty. Do tego ogrzewanie, prąd i na końcu pozostaje nasz zysk. Trzeba zarabiać bardzo dużo pieniędzy żeby udało nam się to wszystko ogarnąć i żeby nam się to opłacało. Na start własnej firmy można otrzymać dofinansowanie, ale tutaj również są problemy. Trzeba być w odpowiedniej grupie wiekowej, trzeba stanąć w długiej kolejce. Nie możemy do czasu otrzymania pieniędzy ruszyć ze swoją firmą. To urząd decyzje, kiedy otrzymamy pieniądze i wtedy będzie można wystartować. Do tego dochodzą jeszcze to, że trzeba we własnym zakresie zdobywać klientów, a to nie zawsze jest łatwe. Czeka nas sporo stresu, sporo nieprzespanych nocy. Na pewno praca u siebie ma swoje zalety, a tym bardziej, jeśli mamy szczęście i trafimy z czymś na rynek, co jest bardzo popularne. Wtedy można liczyć na bardzo duże zyski.

Praca na umowie

To, co zostało opisane wyżej nie interesuje nas, jeśli pracujemy u kogoś. My przyjeżdżamy na określona godziną do pracy. Pracujemy tyle godzin ile mamy w umowie i wracamy do domu. To pracodawca zajmuje się wszystkim sam. Problemem jest tylko to żeby znaleźć takiego pracodawcę, który będzie szanował swojego pracownika i płacił mu godną pensje. Niestety z tym jest bardzo trudno i to nawet dzisiaj, kiedy pracowników na rynku cały czas brakuje. Ludzie prowadzący własne firmy często lekceważą pracowników, a później narzekają w telewizji, że nie mają, z kim pracować.

Szacunek w obie strony to dzisiaj rzadkość, dlatego jeśli uda nam się znaleźć taką pracę to możemy się z tego bardzo cieszyć. To oznacza, że mieliśmy bardzo dużo szczęścia i takiej pracy trzeba się trzymać. Praca u kogoś to często stres, a tym bardziej, jeśli pracujemy w korporacji. Tam cały czas jest walka o to, kto będzie lepszy i szybszy. Nie każdy taką presje wytrzymuje i są później problemy z psychiką u takich osób. Nic nie ma za darmo, jeśli nie chce się prowadzić firmy samodzielnie to trzeba będzie znosić humory innych.

Podsumowanie

Nie ma złotego środka żeby wybrać pomiędzy pracą u kogoś, a własną firmą. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie jednego i drugiego, a wtedy przekonamy się, co jest dla nas lepszym rozwiązaniem, a co nie. Chcemy przecież zyskać dla siebie jak najwięcej, dlatego warto testować różne prace jak i różne firmy. Dzisiaj ze znalezieniem pracy nie ma większych problemów, dlatego możemy zobaczyć jak się pracuje na różnych stanowiskach. Może dzięki temu znajdziemy coś, co spełnia nasze oczekiwania?

Z założeniem własnej firmy też dzisiaj nie ma żadnego problemu, dlatego warto spróbować się w tej czy innej branży. Może wreszcie utrafimy w coś, co spełni nasze wymagania i będziemy dzięki temu szczęśliwi? Warto spróbować i zaryzykować, bo inaczej nie ma możliwości żeby się o tym przekonać. Czasami potrzeba wielu lat żeby dojść do wniosków, które z rozwiązań jest dla nas korzystniejsze, ale lepiej późno niż wcale. Nie każdy nadaje się do tego żeby być sobie szefem, bo do tego potrzebna jest mobilizacja i odpowiednie nastawienie. Dokładnie tak samo jest z osobami, które nie lubią rozkazów od kogoś innego i wtedy w takiej pracy czują się bardzo źle. Próbując wszystkiego wiemy, co dla nas dobre.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here