czy ubezpieczenie w krus wlicza się do stażu pracy

Wiele osób prowadzi swoje gospodarstwa rolne i płacą KRUS. Zastanawiają się też czy jeśli się płaci mniejsze składki to w jakiś sposób taka praca wpływa na ich staż i jak to będzie się później liczyło do emerytury? Są to bardzo ważne pytania bo w Polsce rolnictwem zajmuje się bardzo dużo osób dlatego takie osoby chcą żeby jak najwięcej na tym zyskać. Oczywiście emerytury takich rolników są bardzo małe. Jeśli ktoś na czas się sam nie drobił to na stare lata nie może liczyć na dużą emeryturę. Niestety tak to wygląda bo składki na KRUS są naprawdę bardzo niskie w porównaniu chociażby z ZUS-em. Nic się nie bierze z niczego dlatego nie ma się co spodziewać cudów.

Do okresu zatrudnienia wlicza się nie tylko efektywną pracę ale również okresy zaliczalne. W tym przypadku będzie to praca na roli. To wszystko określa specjalna ustawa która jasno wskazuje jakie okresu pracy w gospodarstwie rolnym można będzie do stażu pracy wliczać. Trzeba o tym wszystkim wiedzieć i znać się na przepisach, a wtedy będzie można z tego wszystkiego skorzystać.

Praca na roli, a staż pracy

Można wliczać pracę na roli do stażu pracy ale tylko w określonych przypadkach i warunkach. Wszystko będzie zależne od tego gdzie mamy zamiar pracować i jak o tym mówią prze pirsy ustawowej albo zakładowe. Jeśli zakład pracy uwzględnia prace na roli jako staż pracy to na pewno będzie można z tego skorzystać. Jeśli mamy szczęście i tak jest to można również liczyć na to że do stażu będzie będą się wliczały między innymi okresy prowadzenia gospodarstwa lub pracy w takim gospodarstwie przez współmałżonka.

ubezpieczenie w krus

Musimy tylko pamiętać o tym że praca na roli nie oznacza że zwiększa nam się okres pracy który ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Przepisy potrafią się bardzo często zmieniać ale na szczęście na korzyść dla nas rolników dlatego jeśli pracujemy na roli to warto byłoby to wykorzystać. Już od szesnastego roku życia można mieć liczony staż pracy jeśli pracujemy na roli u rodziców. To na pewno nam się będzie opłacało jeśli chodzi o różnego rodzaju jubileusze. Nie jest to czas kiedy mamy opłacalne składki ale do stażu pracy jak najbardziej się to wlicza. To dlatego później przy określaniu emerytury trzeba będzie to wszystko bardzo dokładnie wyliczać, a nie będziemy mieć żadnych strat.

Szukanie przepisów

Z szukaniem przepisów nie ma dzisiaj problemów bo można to zrobić w Internecie. Warto podpierać się kodeksami i ustawami, a wtedy w razie jakichkolwiek problemów w urzędzie będziemy wiedzieli co mamy robić. Musimy pamiętać o tym że urzędnicy zawsze robią wszystko żeby na uprzykrzyć życie dlatego musimy sobie jakoś z tym radzić.

Bywa też tak że co gmina to ma inne podejście i inną interpretacje przepisów dlatego trzeba będzie to dokładnie sprawdzać i się bardzo dobrze przygotować. Wtedy nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć i właśnie o to przecież chodzi. Staż pracy ma dla nas wszystkich bardzo duże znaczenie dlatego trzeba robić wszystko żeby go zwiększać właśnie w ten sposób.

Pomoc z gminy

Jeśli chcemy potwierdzić swój staż pracy który wypracowaliśmy w gospodarstwie rolnym to nie pozostaje nam nic innego jak udać się do gminy. Wtedy otrzymamy specjalny dokument który potwierdzi to co mówimy i będzie można te dokumenty pokazywać w każdym urzędzie. Wtedy nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości co robiliśmy i kiedy.
Jeśli nie mamy danymi które mogą znaleźć się w dokumentach i nie mamy jak otrzymać takiego dokumentu to można jeszcze coś innego zrobić. Co to jest? Można skorzystać z dwóch świadków którzy potwierdzą że pracowaliśmy we własnym gospodarstwie rolnym. Warto zawsze starać się udowodnić czy to przed urzędnikami czy przed nowym pracodawcą że się tym zajmowaliśmy bo można na tym wiele dla siebie zyskać.

pola

Dzisiaj staż pracy ma bardzo duże znaczenie ale wiele osób myśli że skoro pracowali u siebie to nic im nie przysługuje. Akurat tutaj prawo jest po stronie takich osób i trzeba to wykorzystać, a wiele dla siebie na tym można zyskać. Nie można się poddawać bo wystarczy kilka osób z rodziny żeby zamiast tych wszystkich dokumentów oświadczyli że pracowaliśmy tyle i tyle na własnym gospodarstwie rolnym. Można pracować u siebie ale można również pracować u kogoś z rodziny czy swoich bliskich. To nie ma większego znaczenia.

Przepisy są po to żeby z nich korzystać i nie można machnąć ręką bo to nam nie jest potrzebne. Wręcz przeciwnie to jest nam potrzebne i to bardzo dlatego trzeba wszystko zebrać do siebie i wtedy będziemy wiedzieć jak długi staż pracy mamy i ile można na tym zyskać.

[Głosów:22    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here