urlop macierzyński

Kobiety, które urodziły dziecko zastanawia się czy urlop macierzyński będzie ujęty w świadectwie pracy? Według prawa pracodawca nie ma obowiązku umieszczania takiej informacji w świadectwie pacy. Co w takim razie może się tam znaleźć?
Informacje, które znajdują się w świadectwie pracy są związane z tym, co wymaga kodeks pracy i nic więcej ta znajdować się nie będzie. W kodeksie pracy nie ma nic o tym żeby takie informacje jak urlop macierzyński tam się znajdowały. Pracodawca nigdy nie robi niczego więcej, czego nie wymaga od niego prawo i trzeba się z tym liczyć.

Co się znajduje w świadectwie pracy?

Jest tam o wiele więcej ważnych informacji jak okres oraz rodzaj wykonywanej pracy. Potrzebne są również informacje o tym, jakie stanowisko pracy zajmujemy oraz o tym, jaki był tryb zakończenia współpracy czy to wygaśniecie umowy czy jej rozwiązanie. Pozostałe informacje, które się znajdują na świadectwie pracy dotyczą wszystkiego, co wiązane z ubezpieczeniem społecznym oraz z wypłatą odpraw.

mama i dziecko

W takim dokumencie jak świadectwo pracy znajdą się wszystkie zajęcia wynagrodzenia, chodzi tutaj o postępowania egzekucyjne. Jeśli pracownik tego sobie życzy to pracodawca może tam wpisać wysokości wynagrodzenia oraz o posiadanych kwalifikacjach. Mogą się znaleźć informacje o tym, że pracownik korzystał z bezpłatnego urlopu, albo był na urlopie wychowawczym.

Podana będzie liczba dni, za które pracownik otrzymał pieniądze, ale nie był zdolny do pracy z powodu choroby. Bardzo ważne do uzyskania i ustalenia wysokości renty czy emerytury jest wskazanie w świadectwie pracy ile trwały okresy nieskładowane podczas zatrudnienia takiej osoby. Jest to czas pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Plusem jest to, że do okresu nieskładkowego nie wlicza się urlopy macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński wpływa na wysokości rent i emerytur. Jest do nich wliczany. Pracodawca musi wiedzieć jak wypełniać świadectwo pracy, bo w przeciwnym razie trzeba będzie do niego wracać i to poprawiać, a na pewno na to nie mamy czasu, dlatego jeśli otrzymujemy takie świadectwo to warto wszystko bardzo dokładnie sprawdzić opierając się o to, co na ten temat jest napisane w kodeksie pracy.

Postępując zgodnie z tymi regułami wiemy, że w świadectwie pracy znajdują się wszystkie potrzebne adnotacje. Wiele kobiet boi się, co się będzie działo, jeśli pójdą na urlop macierzyński. Obecnie prowadzona jest polityka prorodzinna, dlatego mając dziecko czy dzieci można będzie wiele na tym zyskać. Jeśli chodzi o świadectwo pracy to w Internecie można będzie znaleźć gotowy wzór i wtedy dowiemy się jak wygląda.

Wypełnienie tego dokumenty jest bardzo ważne i trzeba to dokładnie sprawdzać.

Najważniejsze jest zrobić to tak żeby wszystko się zgadzało i było zgodne z prawdą. Urząd może to przecież dokładniej sprawdzić i jeśli wyjdą jakieś nieprawidłowości to będzie wielki problem, a na to nie można sobie pozwolić. Jeśli na świadectwie pracy jest jakikolwiek błąd to po stronie pracodawcy jest jego naprawienie. Nie zajmuje się tym pracownik, bo nie ma do tego uprawnień.

 

Jeśli pracodawca nie zrobi tego na czas to może mieć przez to problemy. Według prawa wygląda to tak, że nie robi się korekty do tego świadectwa, które zostało wystawione tylko tamto jest nieważne i wystawia się nowy dokument z nową datą. Wtedy jest to wiarygodny dokument, który biorą pod uwagę urzędy, do których pracownik się zgłasza. Wszystko musi być wypełnione dokładnie tak jak trzeba. Jeden błąd anuluje cały dokument i trzeba go wystawiać od nowa.

To, dlatego przy wypełnianiu dokumentu nie ma się, co spieszyć i trzeba bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie zawarte informacje o pracowniku. Wtedy nie ma ryzyka, że coś się pominie. Lepiej teraz posiedzieć znacznie dłużej przy wypełnianiu dokumentu świadectwa pracy niż później zastanawiać się jak to naprawić. Często ten błąd, który się tam znajduje jest nie do zauważenia dla pracownika i wtedy zaczynają się problemy, bo on sam się do pracodawcy nie zgłosi.

To po stronie pracodawcy jest znalezienie błędu i wpisanie tego, co tam być powinno. Pracodawca ma wiele obowiązków, których musi dopełnić. Na pewno do jednych z nich zaliczane jest świadectwo pracy, które musi być w rzetelny sposób wypełnione.
Jeśli wszystko będzie zrobione jak należy to pracownik nie będzie musiał wracać, a przecież może nie mieć na to czasu, może mieszkać w innym mieście, a nawet poza granicami kraju. Wtedy problem naprawienia błędu jest jeszcze trudniejszy i lepiej do tego nie dopuszczać.

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here