Okna przesuwne - zalety i wady

Nowatorskie rozwiązania zawsze prowokują do ożywionej dyskusji. Nie inaczej jest z oknami przesuwnymi. Miłośnicy klasycznych rozwiązań zarzucają im m.in. gorszą termoizolację, zaś entuzjaści systemów przesuwnych cenią je choćby za dobre doświetlenie wnętrza. Jak jest naprawdę?

Okna otwarte na świat

Nowe trendy w architekturze to właśnie zastosowanie dużych przeszkleń. Sprawdzają się one zarówno w kuchni, balkonie, ale najlepiej zaprezentują się jako wielkogabarytowe przeszklenia tarasowe. Okna przesuwne we wnętrzu to gwarancja maksymalnego doświetlenia pomieszczenia. Dodatkowo ich użycie pozwala na uzyskanie efektu głębi, większej przestrzeni i braku barier pomiędzy tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz. Rozwiązanie to chwalone jest również za łatwość obsługi oraz oszczędność przestrzeni.

Cena do pobicia

Niestety argumentem, który dla wielu klientów jest decydującym, jest cena. Okna przesuwne będą zawsze droższe od okien klasycznych, choćby ze względu na większe skomplikowanie i złożoność. Nie warto jednak brać tego czynnika pod uwagę w przypadku wyboru okien.Inne wątpliwości dotyczą termoizolacyjności tego typu okien. Wydawać się może, że duże przeszklenia to większe straty ciepła.

W rzeczywistości okna przesuwne produkowane są z najlepszej jakości nowoczesnych materiałów, wyposażane są w pakiety kilkuszybowe, a wszystko po to, by spełnić potrzeby wymagających klientów. Inna obawa osób, które wahają się przed zakupem okien przesuwnych to kwestia awaryjności systemu prowadnic. W tym przypadku rozwiązaniem jest zakup okien renomowanego producenta. Z jednym tylko nie sposób się nie zgodzić – okna wielkogabarytowe to dużo więcej powierzchni do umycia.

Elementy dodatkowe

Bardzo często o podjęciu decyzji zadecydować może pakiet dodatkowych korzyści. W przypadku okien przesuwnych będzie to możliwość zamontowania napędu i kontroli otwierania, a nawet programowania wietrzenia pomieszczenia zdalnie. Niestety okna klasycznie zamykane na klamkę nie będą mogły nigdy poszczycić się taką możliwością.Okna przesuwne można również w łatwy sposób wyposażyć w rolety antywłamaniowe. Poza wyborem okien certyfikowanych, dodatkowe zabezpieczenie sprawi, że duże gabaryty nie będą kusiły włamywaczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here