W życiu każdego przyjdzie taki dzień, kiedy będzie musiał znaleźć swoją pierwszą pracę. Jak wiadomo początki są zawsze najtrudniejsze. Kiedy zaczynamy poszukiwać pierwszego zajęcia zarobkowego, tak naprawdę mało wiemy jeszcze o życiu i o samym rynku pracy.

Od czego warto zacząć poszukiwania pracy?

Wdzisiejszych czasach z pewnością przydatne okażą się portale internetowe z ogłoszeniami. To właśnie tam znakomita większość pracodawców zamieszcza informacje o tym, że poszukuje aktualnie pracowników. Aplikować poprzez taki portal jest niezwykle łatwo, zazwyczaj wystarczy przesłać swoje CV i napisać kilka słów o sobie. Na bardziej wymagające stanowiska będzie dodatkowo wymagane przesłanie listu motywacyjnego.

Ogłoszeń o pracę możemy poszukiwać także w sposób bardziej tradycyjny. Wciąż można się spotkać z ogłoszeniami powieszonymi na tablicach, bądź słupach, informacyjnych. Niektóre firmy reklamują swoje wolne wakaty także w prasie. Jeśli upatrzyliśmy sobie już jakieś miejsce, w którym chcielibyśmy podjąć zatrudnienie, wystarczy udać się tam i zapytać o wolne miejsce. Nawet jeśli dana firma nigdzie nie ogłosiła, że poszukuje pracownika, warto zapytać.

Może się okazać, że mimo wszystko chętnie przyjmą kogoś na część etatu. Odwaga i pewność swoich zalet jest bardzo ważna w procesie rekrutacji. To właśnie te cechy są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. Większość stanowisk wymaga ciągłego kontaktu z klientem. Pracownik w takiej sytuacji staje się wizytówką firmy dla której pracuje, nie może dojść do sytuacji, w której wizytówka ta nie ma w sobie wystarczającej siły przebicia, by zaspokoić potrzeby klienta.

jak napisać cv do pierwszej pracy

W dobie nowych technologii możemy też skorzystać z możliwości zareklamowania swojej osoby, jako idealnego kandydata do pracy, w internecie. Istnieją portale na których każdy poszukujący pracy może stworzyć swój profil i oczekiwać na kontakt ze strony pracodawców. Portale takie są miejscem często odwiedzanym przez pracowników HR różnych firm, a także pracowników agencji pracy. Jeśli profil taki stworzymy profesjonalnie, z pewnością po niedługim czasie otrzymamy propozycję zatrudnienia.

Ważnym czynnikiem, który determinuje to czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę, czy też nie, jest nasze cv. To właśnie ono jest naszą wizytówką, opowiada pracodawcy naszą historię. Często młodzi ludzie, stojący przed wyzwaniem jakim jest znalezienie pierwszego zatrudnienia, zastanawiają się jak napisać cv do pierwszej pracy. Nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać.

W internecie oczywiście możemy znaleźć mnóstwo przykładowych szablonów. Jednak w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, trudno jest stworzyć cv dające gwarancję zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Wynika to oczywiście z braku doświadczenia u takich osób. Rubryka doświadczenie w cv jest jedną z najistotniejszych z punktu widzenia pracodawców i nie powinna świecić pustkami.

Co jednak zrobić, gdy szukana praca ma być naszą pierwszą?

Dobrą techniką będzie wpisanie naszych wcześniejszych zmagań. Wystarczy odrobinę się zastanowić. Może regularnie pomagamy cioci w opiece nad młodszymi kuzynami? A może dorabialiśmy kosząc trawniki sąsiadom? Dobrą opcją może być także wpisanie naszych aktywności ze szkoły. Być może piastujemy stanowisko przewodniczącego samorządu szkolnego, albo udzielamy się jako szkolny dj.

zatrudniamy

Z pozoru wydają się to nieistotne działania, jednak są wartościowe, a w przypadku gdy nasze cv świeci pustkami, mogą okazać się zbawienne. Pracodawca z pewnością przychylnym okiem spojrzy na nas, gdy dowie się, że pomimo braku doświadczenia zawodowego, jesteśmy aktywnymi ludźmi, którzy angażują się w różnego rodzaju inicjatywy. Doświadczenie zawodowe można zdobyć także podczas wolontariatu.

Działalność taka jest korzysta co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze robimy coś dobrego, w słusznej sprawie. Po drugie rozwijamy swoje kompetencje i zdobywamy tak ważne doświadczenie. By rozpocząć wolontariat wcale nie musimy daleko szukać. Wystarczy zapytać nauczycieli w szkole, czy nie słyszeli o jakiejś ciekawej inicjatywie, do której potrzeba aktualnie wolontariuszy.

Można także zgłosić się do jakiegoś miejsca samemu i spytać o możliwość pracy w charakterze wolontariusza. Dobrym miejscem, do którego możemy się w takim celu wybrać, będzie z pewnością schronisko. Praktycznie bez przerwy poszukuje się tam osób, które chciałyby poświęcić trochę swojego czasu i wyjść na spacer z psami. Wolontariusze za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia finansowego, jednak zawsze mogą liczyć na referencje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here