Kroki do podjęcia przed założeniem działalności gospodarczej

Zanim zaczniemy prowadzenie działalności gospodarczej, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które zadecydują o opłacalności, a także o sukcesie danego przedsięwzięcia. Nie oszukujmy się, otworzyć firmę może każdy, prowadzić ją dłużej są w stanie nieliczni. Ci najlepsi biorą pod uwagę jak najwięcej zagrożeń, związanych z prowadzeniem firmy.

Zbadaj rynek

To zdecydowanie najważniejszy krok, który należy poczynić przed próbą prowadzenia biznesu, trzeba sprawdzić konkurencje, śledzić jej postępy oraz, o czym dużo przedsiębiorców niestety zapomina, zdobyć opinie klientów. Trzeba dowiedzieć się czego im brakuje, jak można poprawić jakość usługi, z której korzystają. Czy jest coś co można zrobić, aby oferta była bardziej atrakcyjna lub zapytać wprost – „czy gdybym dodał to, to i tamto do tego produktu, to czy zakupiłbyś/aś go u mnie?” Warto w tym celu przeprowadzić ankietę.

Zatroszcz się o kontakty

„Prowadzenie księgowości Kraków”, „obsługa prawna firm Poznań”, „usługi marketingowe Warszawa”. Zapamiętaj, że warto przebierać w różnych ofertach, aby zminimalizować koszty – „nie jestem jeszcze przedsiębiorcą, jak mam to robić?” Nie jesteś, ale jesteś konsumentem, kimś kto robi to w trosce o swoje własne finanse. Dlaczego nie miałbyś tego robić w trosce o finanse swojej firmy? Nie różni się to sposobem, tylko ofertami. A uwierz mi, że znalezienie księgowej, która odwali kawał dobrej roboty za 150zł miesięcznie, zamiast 200, wygeneruje zyski, a raczej zabezpieczy cię przed stratami, 600 zł rocznie, to nie mało.

Nie poddawaj się

Wiele razy, szczególnie na początku, będziesz zmuszony nawiązać współpracę z ludźmi, z którymi nie będziesz chciał współpracować; nie pal za sobą mostów! Być może kiedyś będziesz zmuszony znów z kimś pracować. Ale nie martw się, bo prowadzenie firmy ma bardzo dużą zaletę, nie musisz się przejmować utratą pracy, o ile nie zbankrutujesz, gdyż wszyscy klienci nie pójdą do konkurencji od razu, a współpracownicy nie rzucą pracy wszyscy naraz. Czasem będą problemy ze znalezieniem zlecenia, ale to też nie może cię zniechęcać. Gdyby każda firma od obsługi prawnej firm w poznaniu zrezygnowała z działalności, bo jeden klient był niezadowolony z powodu gburowatego prawnika, to takie usługi w ogóle nie miałyby miejsca.

Zadbaj o reklamę

Wracając do przykładu z początku, „obsługa prawna firm Poznań”, znasz ofertę tej firmy, bo widziałeś jej reklamę. Możesz skorzystać z jej usług lub nie, to nie ma znaczenia, znaczenie ma to, że jej oferta dotarła do ciebie. Dobrze się zastanów czy więcej klientów będzie miała firma, której reklama dotrze do 20 osób i ofertę zaakceptuje 17, czy do 200 osób, z których tylko 50 zdecyduje się na skorzystanie z usługi.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here