Kompletowanie dokumentów do czynności notarialnych

Nikt nie lubi kompletować dokumentów do załatwiania spraw formalnych. Towarzyszy temu bardzo często nieprzyjemne uczucie, że się o czymś zapomniało i czegoś nie dopatrzyło. Dlatego wiele osób oddycha z ulgą na myśl, że na przykład u notariusza sprawy związane z formalnościami, dokumentami itp. są załatwiane nie tylko od ręki, ale i w bardzo uproszczonym trybie.

Zakres działania notariusza

Dotyczy to przede wszystkim zadań, jakie może dla nas lub w naszym imieniu wykonać notariusz. W pierwszej kolejności są to sprawy spadkowe i dotyczące dziedziczenia, w tym sporządzanie i otwieranie testamentów. Kancelaria notarialna może pomóc nam w napisaniu umowy darowizny i sprzedaży dowolnej ruchomości i nieruchomości, w opłaceniu odpowiednich podatków z tego tytułu i załatwieniu wszystkich spraw z urzędami. To także notariusz załatwia wszelkie sprawy związane z zakupem czy sprzedażą lokalu mieszkaniowego oraz… spisuje umowy małżeńskie, czyli popularne intercyzy.

Niezbędna dokumentacja

Każda z powyższych czynności i usług prawnych świadczonych w kancelarii https://www.kancelaria-notarialna.net/ wymaga zebrania właściwej dokumentacji. W zależności od typu działania będą to przede wszystkim dokumenty tożsamości, akty własności, umowy i odpisy umów oraz akty urzędowe takie jak akt urodzenia czy akt zawarcia małżeństwa. W przypadku zbywania lub nabywania nieruchomości to dodatkowo dokumenty poświadczające własność do tych lokali, a w sytuacji gdy chodzi o dziedziczenie – testament lub akt zgonu spadkodawcy. Wszystkie te dokumenty należy złożyć w kancelarii samemu, dlatego wcześniej warto się upewnić, które będą niezbędne do załatwienia sprawy.

Koszty notarialne

Notariusze jako prawnicy mają ściśle wyznaczone stawki swoich usług. Wynikają one wprost z prawa notarialnego i nie mogą być wyższe niż określone w ustawie. Dużą część opłat zostawianych u notariusza pochłania nie jego wynagrodzenie, ale koszt podatków, które ten przekazuje do odpowiedniego urzędu skarbowego. Notariusze do każdej usługi zobowiązani są również wystawić fakturę lub rachunek, ponieważ ich działalność zaliczana jest do świadczenia usług gospodarczych.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here