plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw dla dzieci powinien być ciekawy i atrakcyjny, aby maluchy chętnie z niego korzystały. Tego rodzaju przestrzeń do zabawy nie może jednak sprowadzać się wyłącznie do oryginalnego wyposażenia i ładnej okolicy dookoła, która sprzyja kreatywnej zabawie. Istotna jest również przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, o której dorośli nie powinni zapominać. Jak zatem stworzyć bezpieczny plac zabaw? Sprawdź wskazówki w poniższym artykule.

Wyposażenie placu zabaw

Każda zabawka, jaka znajdzie się na placu zabaw, powinna posiadać niezbędną dokumentację. O bezpieczeństwie poszczególnych zjeżdżalni czy huśtawek świadczyć będą odpowiednie certyfikaty, deklaracje zgodności i atesty. Wyposażenie powinno być dobierane adekwatnie do wieku i wzrostu dzieci, które będą korzystały z zaprojektowanej przestrzeni. Warto współpracować z producentami i dystrybutorami, którzy posiadają w swoich ofertach różnorodne propozycje wyposażenia, jak np. firma Avis, specjalizująca się w tworzeniu ekologicznych placów zabaw. Bardzo ważne jest bowiem, aby zabawki były dostosowane adekwatnie do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci nieco starszych.

Podłoże

Plac zabaw dla dzieci musi być bezpieczny również pod względem przygotowania podłoża. Powierzchnia powinna zostać oczyszczona z wszelkiego rodzaju kamieni, wystających drutów i innych przedmiotów, które mogą być źródłem wypadków. Plac zabaw najlepiej zorganizować na następujących nawierzchniach:

  • nawierzchnia sypka – kora, wióry drzewne, piasek, drewno itp. Nawierzchnia tego rodzaju jest odpowiednia pod urządzenia składające się z elementów poziomych, jak np. wyciągi,
  • nawierzchnia gumowa – drobne części gumy spojone żywicą. Nawierzchnie tego rodzaju występują w różnych kolorach, dlatego dzięki nim można stworzyć spójną i ciekawą całość w miejscu zabaw,
  • kratki gumowe – sieć gumowa, która zapewnia bezpieczeństwo nawet w wyniku upadków z wysokości 3 metrów,
  • powierzchnie dywanowe – syntetyczna nawierzchnia, która zapewnia bezpieczeństwo podczas upadków.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here