jak nie dać się wykorzystywać w pracy

Praca powinna być wykonywana według zasad, jakie ustalimy z pracodawcą.

Bardzo często nasze obowiązki narzucane są z góry, a także w ciągu całego swojego dnia musimy wykonać szereg zadań. Ważne jest aby spełniać swoje powinności, a zarazem nie doprowadzić do sytuacji, że będziemy wyręczać innych współpracowników. W zależności od stanowiska mamy bardziej lub mniej odpowiedzialne zadania.

Musimy wiedzieć co mamy robić, wyrabiać się w czasie, ale także powinniśmy zadbać o swoją przerwę. Niezależnie od tego czy pracujemy fizycznie, czy też umysłowo, musimy pamiętać o spożywaniu posiłków, odpowiednim nawodnieniu, a także o podstawowych potrzebach. W miejscu pracy powinniśmy czuć się komfortowo.
Problemy takie jak zastraszanie czy mobbing muszą być szybko rozwiązywane, a także zgłoszone odpowiednim pracownikom i służbom. Pod żadnym pozorem nie możemy dać się wykorzystywać.

szef i pracownik

Każdy wie, co należy do jego zadań, więc starajmy się dopilnować siebie . Często osoby nieśmiałe, które nie potrafią odmawiać stają się kimś, kto zawsze wykona wszystkie powierzone mu zadania. Jeżeli inni pracownicy nie robią w tym czasie tego, co do nich należy, powinniśmy w kulturalny sposób zwrócić im uwagę. Jeżeli wykonujemy swoje i czyjeś obowiązki będziemy zmęczeni, a po czasie możemy także niechętnie przychodzić do miejsca swojego zatrudnienia. Warto przełamać się i w delikatny sposób porozmawiać z każdym, kto czuje się zbyt pewnie i wymaga od nas niemożliwego.

Jak nie dać się wykorzystywać w pracy?

Przede wszystkim musimy znać swoją wartość, a także wiedzieć jakie prace potrzebne są na naszym stanowisku. Jeśli nasz pracodawca narzuca nam coraz więcej funkcji, warto porozmawiać z nim na temat tego, jakie rzeczy wykonujemy już w ciągu dnia. Gdy sprawdzamy się w tym co robimy, nie możemy dać się zmanipulować, zarówno przez szefa, jak i współpracowników.

Zadbajmy o swoje zdrowie i spokój psychiczny. Jeżeli dojdzie do konfliktowej sytuacji warto na spokojnie podjąć temat naszych obowiązków. Niezależnie od tego, z kim rozmawiamy, musimy być kulturalni, opanowani i empatyczni. Trzeba zrozumieć także drugą osobę i w możliwy sposób rozwiązać problem. Często wykorzystywanie kogoś w pracy wynika z nieporozumień między pracownikami. Nie należy słuchać się wszystkich w koło. Skupmy się na osobie, która przydziela nam obowiązki i sprawdza naszą aktywność.

Jeżeli dochodzi do sytuacji, że szef coraz częściej każe nam zostawać po godzinach lub przychodzić wcześniej do pracy, zwróćmy uwagę na to, jak pracują inni zatrudnieni w firmie. Możemy zasugerować szefowi, aby obowiązki zostały podzielone tak, aby nie doszło do sytuacji, że jedna osoba wykonuje mniej w ciągu dnia, a druga musi zawsze zostawać po czasie pracy.

Jeżeli pracodawca zauważy, że sprawnie pracujemy i solidnie wykonujemy wszystkie powierzone nam obowiązki, to na pewno postara się aby trochę nas odciążyć, zatrudniając na przykład dodatkowego pracownika. Możemy także zasugerować taką opcję. Czasami świetnym rozwiązaniem okazuje się praktykant lub pracownik, który wykona drobne prace i pomoże innym pracobiorcą w firmie.

Zadbajmy o to, aby w pracy zawsze być na czas a także nigdy nie opuszczać zakładu przed wyznaczonym terminem. Inni ludzie mogą to zauważyć, a gdy szef dowie się o takich zajściach, na pewno będzie chciał nas ukarać. Może wtedy zdecydować się na dołożenie nam obowiązków tak, abyśmy nie skracali sobie godzin naszej pracy. Jeżeli więc ktoś zaczyna nas wykorzystywać, zwróćmy pierw uwagę na to, czy sami jesteśmy uczciwi.

w pracy

Przykładajmy się do powierzonej nam pracy, a także w miarę możliwości pomagajmy innym, którzy są początkujący lub nie radzą sobie w jakiejś kwestii. Koleżeństwo na pewno zostanie docenione, a w przypadku niesłusznych oskarżeń możemy zostać poparci przez kogoś, komu wcześniej pomogliśmy. Warto utrzymywać dobre relacje z każdym w miejscu naszej pracy. Pozwoli to na spokojne i bezstresowe wypełnianie swoich obowiązków zawodowych.

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć zawód, który sprawi nam dużo przyjemności. Sukcesem jest, jeżeli nasza praca powoduje, że czujemy się spełnieni. Warto doglądać swojego dobra a także być fair w stosunku do innych. Dzięki uprzejmości możemy zyskać nowych przyjaciół oraz unikniemy nieciekawych sytuacji.

W każdej pracy warto mieć poparcie, dlatego wystrzegajmy się kłamstw i nieuczciwości w stosunku do innych. Nawet jeżeli popełnimy jakiś błąd, to warto być szczerym w stosunku do naszego pracodawcy. Jeżeli nam zaufa będziemy mogli lepiej się z nim dogadać i sprawić, że atmosfera w pracy będzie ciekawa i zadowalająca.

[Głosów:47    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here