jak otrzymać dotacje z urzędu pracy

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami. To często blokuje nas przed tym żeby zacząć czegoś nowego, może lepszego? Nie dla każdego własna firma to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli chcemy spróbować się w nowej roli to nic nie stoi na przeszkodzie. Te osoby, które nie mają pieniędzy też mogą spróbować, ale jak?

Trzeba będzie się starać o dotacje z urzędy pracy.

Dla takich osób jak my przygotowana jest określona pula pieniędzy, którą można będzie wykorzystać. Największym plusem dofinansowania jest to, że nie będzie trzeba go zwracać. Mamy pieniądze na rozpoczęcie działalności firmy i nie trzeba ich zwracać? Czy trzeba nam lepszej informacji? Jeśli tylko przejdziemy pozytywnie przez weryfikacje to pieniądze powinny na koncie pojawić się bardzo szybko, ale czy aby na pewno?

urząd pracy

To wszystko będzie zależne od tego gdzie mieszkamy. W dużych miastach pula przeznaczona na taki cel jest bardzo duża i pieniądze przyznawane są bardzo szybko. W przypadku małych miast sytuacja ma się bardzo różnię. Można czasami czekać długie miesiące zanim pieniądze się w ogóle pojawią. Później jest bardzo długa lista osób, które chciałby je otrzymać, a my jesteśmy na jej końcu. Wspierane są grupy osób młodych mających po dwadzieścia kilka lat jak i osoby starsze powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Jeśli mieścimy się w tej grupie po środku to niestety, ale szanse na otrzymanie dofinansowania mamy bardzo małe. Nie można się poddawać i trzeba to sprawdzić, a wtedy się przekonamy jak to wygląda. Jeśli przyjdzie nam za długo czekać to można spróbować otworzyć coś na własny koszt, ale często nie możemy sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Dla kogo pieniądze?

Wiemy, że można nie załapać się na dotacje, dlatego że nie jesteśmy w określonej przez urząd pracy grupie wiekowej, ale co jeszcze. Tych wymagań jest znacznie więcej niż nam się wydaje. Najważniejsze jest to, że musimy być osobami bezrobotnymi i musimy być zainteresowani w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od razu nie możemy składać wniosku o dofinansowanie, bo potrzebujemy poczekać trzy miesiące od czasu rejestracji.

Jeśli doczekaliśmy tego okresu to można będzie złożyć stosowny wniosek. Dotacje nie będą dotyczy studentów studiów dziennych, ale jeśli ktoś studiuje zaocznie to już ma szanse na to żeby otrzymać pieniądze na swoją działalności gospodarczą. Jeśli staramy się o pieniądze to przez ostatnie dwanaście miesięcy nie moglibyśmy prowadzić inne firmy. Ten okres potrafi być dłuższy i wszystko zależne będzie od tego, pod jaki urząd i w jakim mieście należymy?

Trzeba będzie to sprawdzić żeby nie zrobić sobie planów, które i tak pójdą na marne, bo nie załapujemy się do odpowiedniej grupy. Dotacja nie będzie udzielona tym osobom, które w ostatnich dwunastu miesiącach bez podania przyczyny odmówiły przyjęcia oferty pracy bądź stażu. Nie jest to dzisiaj łatwe, bo pracy jest bardzo dużo, dlatego nie każdemu może się udać otrzymać pieniądze na start własnej firmy. Bardzo ważne jest to żeby nie mieć na swoim koncie przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Dotyczy to okresu ostatnich dwóch lat. Jeśli wcześniej otrzymaliśmy już jakąś pomoc w postaci bezzwrotnych środków publicznych na firmę to również nie ma, co liczyć na otrzymanie pieniędzy. Urzędy bardzo wnikliwie to wszystko sprawdzają. Od czasu złożenia wniosków urząd ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku. Musimy bardzo dobrze się pilnować przy wypełnianiu wniosku, bo niestety, ale jeden błąd oznacza zaczynanie wszystkiego od początku.

dotacje z urzędu pracy

To ze nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony nie oznacza, że na drugi dzień mamy pieniądze na koncie. Często tych pieniędzy po prostu jeszcze nie ma. Mało tego urząd pracy nie wie ile ich będzie, a zatem jeśli jesteśmy na dziesiątym czy dwudziestym miejscu to możemy w tym roku pieniędzy nie otrzymać. Jeśli pieniądze trafią na nasze konto, bo mamy wielkie szczęście to trzeba będzie szybko założyć działalności gospodarczą.

Na szczęście nie trwa to zbyt długo i szybko siebie z tym poradzimy. Kwota dotacji zależna jest od posiadanych pieniędzy przez urząd. Tak jak zostało wspomniane na początku im większe miasto tym więcej ma pieniędzy i bardziej chce zachęcić ludzi do tego żeby próbowali swoich sił prowadzać własne firmy jednoosobowe.

Jeśli czujemy się na siłach i mamy już dość dotychczasowej pracy to można będzie się zwolnić, odczekać okres czasu, jaki określa urząd pracy i sprawdzić się w nowej roli. Może to nam przypadnie do gustu i wiele na tym zyskamy? Te osoby, które będą mówiły, ale nigdy nie zaryzykują te się nigdy nie przekonają jak to wygląda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here