Kupować czy wynajmować mieszkanie? - eksperci radzą

Kupić mieszkanie, czy wynajmować? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie miały okazji dostać domu czy mieszkania w spadku.

Około 50% Polaków jest właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania odziedziczonego. Około 10 % mieszkanie kupiło na kredyt, a 18% decyduje się na wynajem. W naszym kraju posiadanie mieszkania na własność, oznacza dla większości wyższy status majątkowy.

Polacy przeprowadzają się średnio raz na kilkanaście lat. Wynika z tego, że przywiązują się do miejsca, są mniej mobilni niż na przykład Amerykanie, którzy na przeprowadzkę decydują się raz na kilka lat. Dokonując wyboru, kupić czy wynająć mieszkanie, trzeba zastanowić się, co chcemy osiągnąć, na czym nam zależy oraz w jakiej jesteśmy obecnie sytuacji.

Zakup mieszkania

Niewiele osób dysponuje wystarczającą ilością gotówki, aby kupić mieszkanie bez zaciągania kredytu. Zazwyczaj więc zakup mieszkania oznacza dla nas spłacanie rat przez kilkadziesiąt lat. Jest to uciążliwe zobowiązanie, lecz dzięki niemu mamy świadomość, że będziemy mieć mieszkanie na własność, które przekażemy w przyszłości dzieciom lub wnukom.

Banki zachęcają do kupowania mieszkań na kredyt niskimi stopami procentowymi. Korzystnym rozwiązaniem było też staranie się o dofinansowanie z programów rządowych, choć bardzo popularne „Mieszkanie dla Młodych” niestety nie będzie już kontynuowane.

Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt w dużej mierze zależy od naszej sytuacji życiowej. Zdarza się, że nie możemy zdecydować się na zakup mieszkania ze względu na brak zdolności kredytowej. Brak stałej pracy czy zbyt niskie dochody są tutaj poważną przeszkodą. O własnym mieszkaniu zaczynamy myśleć zwykle wówczas, gdy mamy rodzinę lub planujemy jej założenie.

Dla rodzin z dziećmi bardzo ważne jest posiadanie własnego, stałego miejsca. Należy uważać, aby cenę mieszkania i wysokość raty dostosować do naszych realnych możliwości finansowych, nie do wygórowanych oczekiwań i chęci zaimponowania otoczeniu. Rata kredytu nie powinna przekroczyć 30-40% miesięcznych dochodów.

Skutki złej decyzji w tej kwestii mogą okazać się katastrofalne. Bez odpowiedniego zaplecza finansowego nie zaciągajmy kredytu. Warto pamiętać również o tym, że własne mieszkanie to też koszty remontów, które należy przeprowadzać co jakiś czas, aby utrzymać wartość rynkową naszego lokum. Dlatego podejmując decyzję o kupnie mieszkania na kredyt, należy zastanowić się, czy nasze dochody są stabilne i wystarczające, czy dysponujemy oszczędnościami, które przeznaczymy na wkład własny, oraz czy chcemy przywiązywać się na stałe do określonego miejsca.

Kiedy lepiej wynająć mieszkanie?

Wynajem mieszkania oznacza brak długoterminowych zobowiązań, nie musimy też martwić się remontami, a w przypadku konieczności zmiany pracy, czy po prostu chęci zmiany miejsca zamieszkania, zawsze możemy poszukać innego mieszkania na wynajem.

Z drugiej strony, musimy pogodzić się z tym, że mieszkanie, które wynajmujemy, nigdy nie będzie naszą własnością. Musimy być gotowi do przeprowadzek i zmian. Jeżeli nie mamy rodziny i nie planujemy jej zakładania w najbliższej przyszłości, wynajem mieszkania jest korzystnym rozwiązaniem ze względu na to, że nie ogranicza naszej mobilności.

Zachowujemy możliwość wyboru lepszej pracy w innym mieście czy państwie, czy po prostu innego miejsca do życia. Poza tym, jeżeli wynajmujemy mieszkanie, nie musimy pokrywać kosztów remontów. Za stan techniczny budynku odpowiada jego właściciel, my zaś za doraźne, bieżące prace konserwacyjne (np. malowanie) – choć to oczywiście zależy od warunków umowy obu stron.

Czasem zdarza się, że w przypadku usterki lub uszkodzenia mienia trzeba pokryć koszty naprawy – wówczas zazwyczaj właściciel lokum przeznacza na to naszą kaucję. Jeżeli więc dopiero zakończyliśmy edukację, jesteśmy singlami, nie mamy jeszcze konkretnych planów na życie ani stabilnego źródła dochodów, szukamy lepszej pracy lub miejsca do życia – znajdźmy mieszkanie na wynajem.

Kwestie mieszkaniowe to jedne z najważniejszych spraw w naszym życiu, znacznie wpływające na jego jakość i komfort. Wymagają poważnego zastanowienia się. Gdy po przeanalizowaniu naszej życiowej sytuacji, podejmiemy trudną decyzję, wynająć czy kupić mieszkanie, skorzystajmy z pomocy specjalistów w wyborze mieszkania. Cenne porady znajdziemy w renomowanych biurach nieruchomości, takich jak: https://www.partnernieruchomosci.net.pl/, gdzie doświadczeni doradcy służą swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here