praca inżynierska

Po kilku latach studiów każdy człowiek mierzy się z napisaniem pracy dyplomowej: licencjackiej, inżynierskiej czy też magisterskiej. Napisanie takiej pracy i jej obrona są nieodłącznym elementem każdego kierunku studiów i stanowią podsumowanie nauki na danym kierunku.

Praca dyplomowa bardzo często budzi przerażenie wśród studentów. Po pierwsze często nie bardzo wiedzą jak się za nią zabrać i przeraża ich ilość stron, które muszą napisać. Oto kilka porad jak poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem.

1. Pierwszym i zarazem chyba najważniejszym etapem pisania jakiejkolwiek pracy dyplomowej jest wybór odpowiedniego tematu. Zazwyczaj uczelnie oferują swoim studentom listę tematów do napisania. Warto jednak zastanowić się nad tym jakie zagadnienia szczególnie nas interesowały w trakcie studiów i być może samemu zaproponować temat swojej pracy, jeśli na liście nie odnajdziemy tematu, który jest dla nas odpowiedni. Ciekawy temat, taki którego opisywanie będzie dla nas interesujące, jest już połową sukcesu. Wybór odpowiedniego tematu sprawi, że pisanie pracy nie będzie „drogą przez mękę”, a wręcz przeciwnie będzie ciekawym wyzwaniem, a obrona takiej pracy stanie się tylko czystą formalnością i będzie nam towarzyszyło przy tym znacznie mniej stresu.

2. No dobrze, temat już mamy wybrany… Ale co dalej? Zazwyczaj praca dyplomowa, szczególnie inżynierska i magisterska dzielą się na dwie podstawowe części: badawczą i przegląd piśmiennictwa. Natomiast w przypadku prac licencjackich często wystarczy tylko podejść do tematu czysto teoretycznie i zaprezentować tylko przegląd piśmiennictwa. Zajmijmy się jednak pracami wymagającymi zarówno części badawczej, jak i czysto teoretycznej, opartej na zebranej literaturze.

Od czego zacząć pisanie takiej pracy? Pierwszym krokiem jest spisanie planu pracy – czyli jakie zagadnienia musimy w niej poruszyć, aby możliwie jak najbardziej szczegółowo opisać problem, który sobie wybraliśmy. Należy zaplanować nie tylko jakie zagadnienia teoretyczne powinniśmy poruszyć w naszej pracy, ale również jakie badania powinniśmy przeprowadzić.

Jeśli chodzi o tę pierwszą część, czyli przegląd literatury najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamknięcie na kilka dni w bibliotece w celu zebrania jak największej ilości artykułów, książek i innych pozycji opisujących zagadnienia, które poruszamy w naszej pracy. Jest to bardzo żmudne zadanie, wymagające nie tylko dużej ilości czasu, ale również cierpliwości.

Druga część – badawcza często budzi przerażenie studentów. Jednak tak naprawdę może to być znacznie łatwiejsze zadanie niż napisanie części teoretycznej. Jak się zabrać do badań do pracy dyplomowej? Przede wszystkim należy odpowiednio zaplanować całe badanie. Należy zastanowić się nad celem naszego badania i wybrać metody jakimi chcemy je przeprowadzić. Odpowiednio zaplanowane i zorganizowane badanie znacznie ułatwi nam nie tylko jego przeprowadzenie, ale również późniejsze etapy pracy, czyli zbieranie wyników, ich odpowiednią analizę i co absolutnie najważniejsze w każdej pracy czy to inżynierskiej, czy też magisterskiej, czyli wyciąganie wniosków z uzyskanych wyników badań.

3. Kiedy przejrzymy już dostępną literaturę i zbierzemy odpowiednie książki i artykuły oraz zakończymy przeprowadzanie naszych badań, a także analizę wyników należy przystąpić do najbardziej czasochłonnego etapu, czyli pisania pracy. Warto zacząć od opisywania części badawczej, ponieważ wbrew pozorom jest to znacznie łatwiejsze zadanie. W końcu zdecydowanie prościej jest pisać czy opowiadać o czymś co sami zaplanowaliśmy i zrobiliśmy oraz o wnioskach, jakie sami wyciągnęliśmy niż opisywać czysto teoretyczne zagadnienia w taki sposób, aby nie popełnić przy tym plagiatu.

jak cytować w pracy inżynierskiej

Cześć teoretyczna nie jest łatwa, głównie ze względu na obawy studentów związane z możliwością popełnienia plagiatu. Powstaje więc pytanie jak cytować w pracy inżynierskiej, czy magisterskiej aby tego uniknąć? Odpowiedź jest bardzo prosta. Absolutnie nie wolno przepisywać słowo w słowo fragmentów książek czy artykułów. Należy własnymi słowami opisywać zagadnienia, które inni autorzy poruszyli w swoich pracach. Można oczywiście używać dosłownych cytatów, ale muszą być one odpowiednio zaznaczone i nie może być ich zbyt dużo w całej pracy. Pomocne przy pisaniu przeglądu piśmiennictwa są również słowniki synonimów – dzięki nim unikniemy zbyt częstych powtórzeń tych samych treści.

4. A na koniec pozostaje już tylko obrona pracy. Jest to z pewnością stresujący moment, ale dla osoby, która sama pisała całą swoją pracę i przez kilka lat ciężko pracowała na studiach nie powinien być to żaden problem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here